Zamknij

Konfederacja chce odwołać Czarzastego. Polityk straci funkcję wicemarszałka?

03.12.2019 17:33
Włodzimierz Czarzasty
fot. Jan Bielecki/ East News

Konfederacja składa do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa propagowania totalitaryzmu przed lidera SLD Włodzimierza Czarzastego. Politycy Konfederacji chcą też odwołanie go z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podczas środowego programu "Gość wiadomości" w TVP Czarzasty był pytany o swoją wypowiedź z 23 września ze Szczecina o żołnierzach sowieckich, że "ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność". "Na terenie Polski zginęło łącznie z obozami 700 tysięcy żołnierzy radzieckich" - odpowiadał lider SLD. Przywoływał swoje słowa ze Szczecina w kontekście żołnierzy radzieckich, że "nie mogli dać wolności ludzie, którzy tej wolności sami nie mieli".

Zobacz także

Z naszego punktu widzenia Włodzimierz Czarzasty propaguje w Polsce ustrój totalitarny, skoro wyzwoleniem nazywa zaprowadzenie komunizmu na ziemiach, które zostały nam po dawnej Rzeczypospolitej.

Grzegorz Braun, Konfederacja

Braun zapowiedział złożenie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez lidera SLD.

Jego zdaniem, logicznym następstwem tego zawiadomienia jest też wniosek o odwołanie Czarzastego z funkcji wicemarszałka Sejmu. "Nie jest w naszej mocy to przegłosować, ani nawet zebrać odpowiednią liczbę podpisów, ale mam nadzieję, że wniosek okaże się niekontrowersyjny także dla naszych koleżanek i kolegów z innych formacji, z innych klubów parlamentarnych" - powiedział Braun.

Zobacz także

Wiceprzewodniczący 11-osobowego koła Konfederacja Krzysztof Bosak przekonywał, że "niecodzienna" jest sytuacja, gdy jeden z polityków w Sejmie nazywa wyzwoleniem "wkroczenie do Polski wojsk wrogo nastawionych do naszej państwowości, do naszej polskiej tradycji".

Ci, którzy walczyli pod hasłami wolności i niepodległości, musieli przez kolejne wiele lat ukrywać się w lasach. Tak zwane wyzwolenie przyniosło Polsce terror NKWD, a niemieckie obozy koncentracyjne zostały zastąpione znacznie prymitywniejszymi obozami koncentracyjnymi.

Krzysztof Bosak, Konfederacja

Zobacz także

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, Izba odwołuje wicemarszałka Sejmu, na wniosek złożony przez co najmniej 15 posłów, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów".

RadioZET.pl/ PAP