Zamknij

Czarzasty ostro do Dudy: nie wie pan, w jakim kraju żyje

21.01.2020 16:41
Włodzimierz Czarzasty
fot. PAP

Z głębokim niesmakiem słuchaliśmy słów prezydenta Andrzeja Dudy wpuszczającego górników na sędziów – powiedział we wtorek w Sosnowcu przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty. Jak ocenił, górnicy we współczesnej Polsce nie będą robić porządku z sędziami.

Czarzasty nawiązał do sobotniego wystąpienia Andrzeja Dudy, który razem z premierem Mateuszem Morawieckim wziął udział w karczmie piwnej śląsko-dąbrowskiej Solidarności. W jego trakcie prezydent poprosił górników o wsparcie odnośnie reformy wymiaru sprawiedliwości.

Szef SLD o słowach prezydenta

- Z głębokim niesmakiem słuchaliśmy – jako ekipa lewicowa – słów pana prezydenta Andrzeja Dudy wpuszczającego górników na sędziów - powiedział we wtorek przewodniczący SLD. - Chcemy powiedzieć, że bardzo nam się to nie podoba i wiemy, że nie podoba się to również górnikom. To nie jest dobry pomysł – wracanie do lat 60. czy jakichkolwiek z przeszłości z wpuszczaniem jednej grupy na drugą grupę - ocenił.

Zobacz także

- Jeżeli to ma się zakończyć tym, panie prezydencie, że pan myśli, że górnicy wezmą pały w ręce i przyjadą i zrobią w Warszawie porządek z sędziami, to uprzejmie pana informuję: nie wie pan, w jakiej Polsce pan żyje - powiedział lider SLD i wicemarszałek Sejmu zwracając się do Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda ostro o sędziach. Prosi o wsparcie m.in. górników

Prezydent podczas wspomnianego wyżej sobotniego wystąpienia uznał, że część osób w Polsce nie chce naprawy polskiego sądownictwa, ponieważ, jak mówił "jest im wygodnie, posiadają nietykalność". Podkreślił, że to się musi zmienić. - Musi to być zmienione, albo Polska nigdy nie będzie normalnym państwem - mówił.

Dlatego tutaj – może to nie jest odpowiedni moment, przepraszam, że mówię o tym tak długo, ale może właśnie do was, twardych ludzi Solidarności, górników, hutników, ludzi ze Śląska, z Zagłębia, ludzi twardych branż, może właśnie do was najmocniej trzeba powiedzieć te słowa – o wsparcie i o to, żebyśmy razem nie dopuścili, aby to przepadło.

Andrzej Duda

- Nie mogą nam tego zabrać, bo Polska nigdy nie będzie w pełni normalnym, demokratycznym państwem – jeżeli nie będzie normalnego, uczciwego, rzetelnego, sprawiedliwego wymiaru sprawiedliwości, bo o to przecież nam wszystkim chodzi – mówił oklaskiwany przez zebranych Andrzej Duda.

Zobacz także

- Proszę was o to wsparcie, bo jak widzicie, sytuacja jest bardzo trudna. Oni mają swoje możliwości oddziaływania, również międzynarodowego; mają swoich kolegów, mają swoich ludzi w trybunałach, w innych miejscach. Opowiadają różne bzdury, oczywiście zaprzeczając wszystkim prawdziwym, niestety trudnym dla nich faktom, jak te nagrania, których wysłuchać można w internecie - powiedział prezydent.

RadioZET.pl/PAP