Zamknij

W Ministerstwie Zdrowia dochodziło do ustawiania konkursów na usługi audytowe?

10.10.2019 13:00
Ministerstwo Zdrowia
fot. Siedziba Ministerstwa Zdrowia/Wikimedia.Commons

Jak nieoficjalnie dowiaduje się Radio ZET, co najmniej kilka umów na usługo audytowe w Ministerstwie Zdrowia podpisano z firmą polecaną przez osobę z kierownictwa resortu. Urzędnicy ministerstwa mieli zgłosić sprawę do CBA.

Radio ZET dysponuje dowodami i relacjami świadków na to, że urzędnicy resortu otrzymali od osoby z kierownictwa ministerstwa konkretne wskazanie, z którą firmą mają podpisać umowę. 

Czy w Ministerstwie Zdrowia dochodziło do ustawiania konkursów na usługi audytowe?

Chodziło o zamówienie poniżej 30 tysięcy euro, do którego nie stosuje się przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych i nie przeprowadza się przetargu. Takich zamówień nie można jednak przeprowadzać w sposób dowolny. W takich sytuacjach stosuje się zarządzenie Dyrektora Generalnego ministerstwa zdrowia. 

Nasi informatorzy twierdzą, że naruszono te wewnętrzne procedury. Nie upubliczniono zamówienia na stronach internetowych resortu a jedynie wysłano zapytanie do kilku starannie wyselekcjonowanych odbiorców, dając im krótkie terminy na przysłanie oferty. Według źródeł Radia ZET, w podobny sposób postępowano kilkukrotnie. CBA zostało zawiadomione o procederze na przełomie 2018 i 2019 roku.

CBA prowadziło kontrolę

Na tego początku br. agenci biura pojawili się w resorcie. Przesłuchano osoby odpowiedzialne za zamówienia publiczne, zabezpieczono też korespondencję mailową. Do dziś jednak nic więcej się nie wydarzyło.

Zobacz także

Rzecznik CBA Temistokles Brodowski odpisał na pytania Radia ZET: "Zgodnie z przepisami prawa Służby specjalne, w tym Centralne Biuro Antykorupcyjne, nie informują jakie sprawy, osoby, firmy i instytucje pozostają lub też nie pozostają w zainteresowaniu CBA. CBA informuje już o efektach działań i zrealizowanych sprawach. Te informacje dostępne są na stronie internetowej CBA."

RadioZET.pl/MaG