Zamknij

„DGP”: Rząd ma gotową ustawę maturalną. Nie będzie kłopotu z klasyfikacją uczniów?

Redakcja
24.04.2019 08:07
„DGP”: Rząd ma gotową ustawę maturalną. Nie będzie kłopotu z klasyfikacją uczniów?
fot. KFP/Reporter

Międzyszkolny Komitet Strajkowy zdecydował, że strajkujące szkoły będą klasyfikować uczniów do egzaminu dojrzałości. Jeśli nie wszystkie szkoły się do tego dostosują, rząd chce zmienić przepisy – podaje w środę „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rząd ma gotowy projekt zmian w prawie, które mają sprawić, że nie będzie kłopotu z kwalifikacją tegorocznych maturzystów do egzaminu – dowiedziała się gazeta. „Możliwe, że zostaną uchwalone na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu. Wszystko zależy od tego, czy rząd uzna, że część matur jest zagrożona” – czytamy.

Zobacz także

Według dziennika zmiana ma dotyczyć głównie prawa do kwalifikacji uczniów do matury. „W tym celu należałoby zmienić ustawę o systemie oświaty oraz prawo oświatowe w zakresie kompetencji i uprawnień dyrektora i rad pedagogicznych” – wskazuje.

Nie będzie kłopotu z klasyfikacją uczniów?

Zgodnie z proponowaną zmianą dyrektorowi szkoły w wyjątkowych sytuacjach przekazane zostałyby uprawnienia do klasyfikacji czy dopuszczenia do matury. „Obecnie to kompetencja rady pedagogicznej. Jej zebrania odbywają się zgodnie z ustalonym regulaminem i zachowaniem zasady podejmowania uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków” – podaje „DGP”.

Zobacz także

„Mamy się poddać dyktatowi? Zagrożenie co prawda dotyczy kilku procent szkół, ale gdyby się to zmaterializowało, to jaka byłaby sytuacja tych dzieci, które do matury nie przystąpią. Dlatego musimy działać” – mówi dziennikowi osoba z rządu.

RadioZET.pl/PAP/DGP