Zamknij

Obajtek znajdzie się pod lupą CBA? "Ta sieć wydaje się być wszędzie"

PAP
15.03.2021 17:11
Lewica zawiadamia CBA ws Obajtka
fot. Dawid Dobrogowski/ Lewica

Daniel Obajtek znajdzie się niebawem na celowniku CBA? Posłowie Lewicy złożyli do Centralnego Biura Antykorupcyjnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PKN Orlen. "Co takiego kryje oświadczenie majątkowe pana Daniela Obajtka, że tak bardzo nikt nie chce go ujawnić?" - pytał poseł Krzysztof Śmiszek.

Daniel Obajtek i jego nieruchomości to od kilku dni jeden z głównych tematów, o którym dyskutują politycy. Posłowie Lewicy złożyli w poniedziałek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka polegającego na przyjęciu korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

"Serial z Danielem Obajtkiem trwa, a my wszyscy jesteśmy jego świadkami. Pojawiają się już nie tylko dworki, nie tylko wille z basenem, ale też rabaty na apartamenty w Warszawie. Ciągle pojawia się coraz więcej pytań bez odpowiedzi. Ta Obajtkowa pajęczyna, ta sieć Obajtka wydaje się być wszędzie" - mówiła na konferencji prasowej posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.

Daniel Obajtek i tajemnicze nieruchomości. Lewica zawiadamia CBA

Podkreśliła, że nie wiadomo, ile zarobił Daniel Obajtek, co i za ile kupił, na co było go stać. Jej zdaniem to, co dzieje się wokół Daniela Obajtka to sytuacja patologiczna. "Dlatego chcemy, by CBA się tym zajęło, bo od tego jest. Republika Obajtka ma się dobrze. To CBA powinno podjąć kroki w sprawie pana Daniela Obajtka" - zauważyła posłanka.

Krzysztof Śmiszek zaznaczył, że konferencja prasowa odbywa się pod budynkiem CBA, "ponieważ ta instytucja w swoich zadaniach statutowych, ma przede wszystkim dbać, czy w życiu publicznym nie dochodzi do nadużyć".

Poseł poinformował o złożeniu zawiadomienia do CBA o możliwości popełnienia przestępstwa na podstawie art. 228 Kodeksu karnego dot. przestępstwa korupcyjnego, przez prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

"W ostatnich dniach media donoszą o kolejnych pałacach, dworkach czy nieruchomościach kupionych przez pana Obajtka. Teraz opinię publiczną obiegła wiadomość o ponad milionowej zniżce dla Daniela Obajtka na zakup apartamentu w jednej z luksusowych dzielnic w Warszawie. W zamian za to, spółka Orlen miała zasponsorować jedną z warszawskich akademii piłkarskich. To absurdalna sytuacja" - oświadczył Śmiszek.

Śmiszek: Co takiego kryje oświadczenie majątkowe Daniela Obajtka?

Jak podkreślił, osoba piastująca takie stanowisko w jednej z największych spółek w państwie musi być jak żona Cezara - poza podejrzeniami. "Co takiego kryje oświadczenie majątkowe pana Daniela Obajtka, że tak bardzo nikt nie chce go ujawnić?" - pytał poseł Lewicy.

W dokumencie złożonym do CBA, Lewica przypomniała, że jesienią 2018 roku Daniel Obajtek i Paulina Sala nabyli od podmiotu należącego do Grupy Profbud sp. z o.o. mieszkanie o powierzchni 187 m2 położone w Warszawie. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" powołując się na dokumenty w sprawie, Daniel Obajtek zapłacił za mieszkanie ok. 1 290 000 zł, czyli 6900 zł za m2. "Rynkowa cena mieszkania pod tym adresem wynosiła 12 500 zł. Oznacza to, że Daniel Obajtek zapłacił ok. 1 050 000 zł mniej niż wynosiła wartość rynkowa nieruchomości" - wskazano we wniosku.

Lewica zauważa, że w tym samym roku Orlen został sponsorem strategicznym Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno. "Oznacza to, że Spółka wsparła Akademię Piłkarską finansowo" - oceniają politycy Lewicy.

RadioZET.pl/ PAP

C