Zamknij

Danuta Huebner w Radiu ZET: Dziś jest dramatyczna sytuacja, jeśli chodzi o budżet

Redakcja
06.04.2019 10:39
Danuta Huebner w Radiu ZET: Dziś jest dramatyczna sytuacja, jeśli chodzi o budżet
fot. Radio ZET

Dziś jest dramatyczna sytuacja, jeśli chodzi o budżet. Trudno jest też dzisiaj wytłumaczyć, że przy takim mało przemyślanym rozdawaniu środków finansowych z budżetu publicznego można doprowadzić do takiej sytuacji, że w końcu nie ma na rzeczy najważniejsze - mówi w Radiu ZET prof. Danuta Huebner, europosłanka PO, komentując wydatki państwa na "piątkę" PiS-u i podwyżki dla nauczycieli.   

Danuta Huebner tłumaczy, że Platforma Obywatelska, gdyby doszła do władzy, kontynuowałaby część programów PiS-u. - To, co jest możliwe do kontynuowania, będzie kontynuowane, ale to, w co trzeba więcej zainwestować, jestem przekonana, że będziemy inwestować. Jak pogodzić tyle wydatków w budżecie? - Najpierw wygrajmy (wybory), a potem będziemy starali się wszystko spinać razem. Wyobrażam sobie, że spiąć można - odpowiada prof. Huebner. - To nie chodzi o to, żeby spełniać obietnice wyborcze w taki sposób, który zadowala ludzi dzisiaj, ale żeby je spełniać w taki sposób, który pozwoli nam w długim okresie rozwijać się i nie mieć problemów z równowagą budżetową - dodaje europosłanka. 

Jednym z największych problemów przyszłego budżetu może być, zdaniem Gościa Radia ZET, coraz mniejszy wzrost gospodarczy. - Problemem będzie to, czy uda się nadal utrzymać tak wysoki wzrost (gospodarczy - przyp. red.), bo on nie jest tylko zasługą wewnętrznej polityki (…) Te sukcesy polskiego wzrostu w dużym stopniu zależały w tych ostatnich latach od tego, co się dzieje w Europie. A to były bardzo dobre uwarunkowania zewnętrzne - mówi prof. Danuta Huebner. Jej zdaniem, złą prognozą dla Polski jest między innymi to, że zwalnia rozwój rynku w Niemczech, a to ten kraj jeden z naszych największych partnerów.

Cała rozmowa na radiozet.pl

Zobacz także