Zamknij

Debata prawyborcza w PO. Jaśkowiak: Dudę należy postawić przed Trybunałem Stanu

07.12.2019 12:30
Debata prawyborcza w PO. Jaśkowiak: Dudę należy postawić przed Trybunałem Stanu
fot. PAP/Paweł Supernak

W sobotę o godzinie 11.00 w Domu Dziennikarza na ulicy Foksal w Warszawie odbyła się debata prawyborcza Platformy Obywatelskiej. W starciu wzięli udział Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kiedy padło pytanie dotyczące problemu „rozliczania” polityków przeciwnej frakcji z czynów popełnionych w trakcie sprawowania władzy, Jacek Jaśkowiak wymienił konkretne działania, które – jego zdaniem – należy podjąć.

"Należy postawić Dudę przed Trybunałem Stanu"

-(…). Nie mam żadnych wątpliwości, że należy postawić przed Trybunałem Stanu prezydenta Dudę za łamanie konstytucji. Należy postawić do odpowiedzialności karnej wszystkich tych, którzy łamali konstytucję, którzy łamali prawo – mówił prezydent Poznania.

Zobacz także

Jak zaznaczył, „nawet wśród rządzących nie ma już w tej chwili wątpliwości” jeżeli chodzi o szefa Najwyższej Izby Kontroli.

- Należy postawić akt oskarżenia Marianowi Banasiowi – oznajmił. Jak dodał, „elektorat z pewnością zrozumie to rozliczenie tych, którzy doprowadzili do wszystkich naruszeń konstytucji, prawa (…).”

"Nie ma tutaj niezależności, nie ma budowania godności i szacunku"

Do kwestii prezydenta Dudy odniosła się również wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Pan prezydent Duda dużo opowiada, jakie miał cele (…). Nie ma tutaj niezależności, nie ma budowania godności i szacunku na świecie – mówiła. Jak stwierdziła, „nie możemy powiedzieć: dzisiaj byliśmy dumni z naszego prezydenta”.

Zobacz także

- Prezydent ma nie mówić, że jest niezależny, tylko ma być niezależny. Pan prezydent ma nie mówić, że będzie godnie reprezentował (Polskę – red.), tylko ma to robić w każdym miejscu, gdzie pojawia się na świecie – podkreśliła.

Zobacz także

Zdaniem Kidawy-Błońskiej, jeżeli prezydent nie potrafi zaskarbić sobie szacunku za granicą, „to my jako społeczeństwo nie jesteśmy szanowani”.

RadioZET.pl