Zamknij

Debata prezydencka w TVP zagrożona? Część kandydatów będzie w Sejmie

06.05.2020 11:00
Debata TVP
fot. Jan Bogacz/TVP/East News

Na godzinę 20.30 TVP zaplanowała dziś debatę prezydencką. Choć zaproszono na nią wszystkich dziesięciu kandydatów na prezydenta, z uwagi na wieczorne głosowanie w Sejmie w sprawie wyborów korespondencyjnych trzech z nich zapewne nie stawi się w budynku telewizji. Niewiadomych jest więcej.

TVP organizuje debatę prezydencką, choć wciąż nie wiemy kiedy i w jakiej formie wybierzemy prezydenta RP. Przypomnijmy – wczoraj Senat zarekomendował odrzucenie uchwalonej przez Sejm ustawy o tzw. wyborach kopertowych.

Taki obrót spraw nie przeszkadza telewizji publicznej w organizacji debaty prezydenckiej. Na godz. 20.30 do studio przy ulicy Woronicza zaproszono wszystkich 10 kandydatów na prezydenta. Coraz więcej wskazuje, że część kandydatów nie stawi się do debaty, z racji na najważniejszego od miesięcy głosowania w Sejmie.

Debata TVP zagrożona? Część kandydatów będzie w Sejmie 

Trzech kandydatów na prezydenta, Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-Koalicja Polska) i Krzysztof Bosak (Konfederacja) są bowiem posłami i jest mało prawdopodobne, by pominęli wieczorny blok obrad i głosowań. Szef ludowców zapewnił wprost, że nie pojawi się dziś w TVP.

Zobacz także

Jak podały Wirtualnemedia.pl, jeden ze sztabów wyborczych zwrócił się do Telewizji Polskiej z prośbą o przesunięcie debaty. TVP nie odniosło się do sprawy we wczorajszych wydaniach.

Każdy kandydat będzie miał maksymalnie minutę na odpowiedź na każde z pięciu pytań. Prowadzący debatę Michał Adamczyk z Wiadomości TVP ma zadać uczestnikom po pięć pytań dotyczących: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej, gospodarki i ustroju państwa. Na koniec każdy z kandydatów będzie miał minutę do wykorzystania na swobodną wypowiedź. 

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl/Jacek Czarnecki