PiS wychwala Dudę ws. zniesienia wiz. Europoseł PO: decyzję zawdzięczamy Polakom

06.11.2019 12:57
Duda, Trump
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Do USA bez wiz polecimy już 11 listopada 2019 roku. Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że to wielka zasługa prezydenta Andrzeja Dudy i rządu Mateusza Morawieckiego. Inaczej widzi to Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. „Nie stało się w wyniku negocjacji politycznych, tylko dzięki Polakom, którzy często podróżowali do Stanów” – powiedział europoseł PO. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do USA bez wiz Polacy polecą już 11 listopada. Andrzej Duda poinformował w środę, że bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku.

– Gratuluję Polakom – 38 milionom w Polsce i 10 milionom w Stanach Zjednoczonych – podkreśliła Mosbacher, mówiąc, że Polska oficjalnie weszła do ruchu bezwizowego z USA, który zacznie obowiązywać od 11 listopada br.

Do USA bez wiz. PiS: sukces Dudy i rządu, PO: zniesienie wiz zawdzięczamy Polakom

Rzecznik PiS Anita Czerwińska oceniła, że zniesienie wiz to „ogromna zasługa” prezydenta Andrzeja Dudy i rządu. 

Mieliśmy też ogromną pomoc pani ambasador Georgette Mosbacher i przychylność prezydenta Donalda Trumpa. Udało się nam załatwić to, co przez lata wydawało się niemożliwe.

powiedziała Czerwińska

Rzecznik PiS skrytykowała obecnych polityków opozycji za to, że jej zdaniem nie potrafili skutecznie zabiegać o zniesienie wiz. Sprawę zniesienia wiz do USA widzi inaczej europoseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki. 

Dobrze, że w końcu to się stało, ta sprawa była trochę dla nas przykra, bo byliśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o kraje, którym znoszono wizy.

skomentował w rozmowie z PAP europoseł PO Andrzej Halicki

Zwrócił jednak uwagę, że „tendencja utrzymująca się od kilku lat w ilości odmów wiz wskazywała na to, że wcześniej czy później to będzie możliwe”. „Tu nie miały jednak miejsca jakieś wielkie polityczne negocjacje, bo tę decyzję zawdzięczamy Polakom, wynika ona z większego ruchu turystycznego i coraz mniejszej ilości nadużyć” – podkreślił.

ZOBACZ: Amerykańska ambasada publikuje film instruktażowy ws. zniesienia wiz do USA

Podobną opinię na temat zniesienia wiz dla Polaków wyraził europoseł Robert Biedroń. „To, że Polska wejdzie 11 listopada do ruchu bezwizowego z USA, to zasługa zaangażowania wielu Polek i Polaków. To żaden sukces prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta USA Donalda Trumpa czy polityków” – podkreślił w środę lider Wiosny.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP