Zamknij

Kwaśniewski o Finlandii i Szwecji w NATO. "Doktryna rosyjska sypie się w gruzy"

16.05.2022 13:46

- Gdyby jeszcze pół roku temu mówiono, że Finlandia i Szwecja mogą wejść do NATO, to wydawałoby się to nieprawdopodobne - mówi reporterowi Radia ZET Jackowi Czarneckiemu Aleksander Kwaśniewski. - Akcesja tych dwóch państw do Sojuszu Północnoatlantyckiego to, mówiąc w dużym cudzysłowie, nieoczekiwany sukces Putina, bo gdyby nie jego agresja na Ukrainę, to do tej akcesji Finlandii i Szwecji tak szybko by nie doszło - wyjaśnia były prezydent RP. 

Kwaśniewski o Finlandii i Szwecji w NATO
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Według Aleksandra Kwaśniewskiego wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO oznacza też katastrofę dla całej rosyjskiej doktryny, która zakładała, że Rosja jest otoczona strefą buforową państw przyjaznych, niezwiązanych z żadnymi sojuszami militarnymi.

- W tej chwili ta doktryna sypie się w gruzy - mówi Radiu ZET Kwaśniewski i dodaje: - jeśli Finlandia i Szwecja będą w NATO, a Polska już od dawna jest w NATO, to o tej strefie buforowej nie ma co mówić. Dla Rosji jest to na pewno cios, to jest pokazanie, jak bezsensowna była ich decyzja o zaatakowaniu Ukrainy i teraz czekajmy na reakcję. 

Aleksander Kwaśniewski: Doktryna Rosji sypie się w gruzy

Jak podkreśla były prezydent, z punktu widzenia NATO - rozszerzenie Sojuszu o Finlandię i Szwecję będzie niewątpliwym wzmocnieniem, zarówno Paktu, jak i Zachodu. - To są dwa bardzo rozwinięte, dobrze zorganizowane państwa, mają dobre armie, pokazywali to wielokrotnie i Szwedzi i Finowie na misjach pokojowych. Z punktu widzenia Zachodu, to jest jeden z większych sukcesów, jaki można sobie wyobrazić, a na pewno największy sukces Zachodu w ostatnich latach - mówi Kwaśniewski.

Były prezydent nie wyklucza jednak, że Rosja teraz będzie chciała bardziej agresywnie zachowywać się na Ukrainie. To może oznaczać eskalację różnych działań, choć możliwości takiej rosyjskiej eskalacji są ograniczone. - Chyba że Putin zdecyduje się na sięgnięcie po argumenty ostateczne, typu broń masowego rażenia, czy taktyczna broń nuklearna - dodaje w rozmowie z Radiem ZET Aleksander Kwaśniewski.

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

RadioZET.pl/oprac. BCh