Zamknij

Dominacja PiS i brak samodzielnej większości. Złe wieści dla mniejszych partii

28.05.2022 10:25
Sondaż Estymatora w maju 2022
fot. Piotr Molecki/East News

Gdyby w niedzielę 29 maja odbyły się wybory do Sejmu, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z sondażu Estymatora dla prawicowego Dorzeczy.pl. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskałaby 39,5-proc. poparcia, a druga Koalicja Obywatelska 28,4 proc. Pozostałe ugrupowania są daleko w tyle i nie mają szans na pokaźną reprezentację w parlamencie.

Sondaż Estymatora wskazuje na wyraźną dominację PiS oraz opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej. Rządzący od 2015 roku wzmocnili swoje notowania w trudnym czasie wojny za wschodnią granicą, ale i galopującej drożyzny.

Zgodnie z badaniem pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl, gdyby wybory odbyły się w niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 39,5 proc. (wzrost o 0,3 pkt proc. względem badania z połowy maja), co dałoby ugrupowaniu 224 mandaty (spadek o 11 wobec wyborów w 2019 r.). Nie oznacza to samodzielnych rządów i wymusza na PiS szukanie koalicjanta.

PiS i KO dystansują inne partie. Rządzący bez samodzielnej większości

Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska, na którą głos oddałoby 28,4 proc. respondentów (to wzrost o 1,3 pkt proc.). Wynik partii skupionych wokół przywództwa Donalda Tuska przełożyłby się na 142 mandaty (o osiem więcej).

Trzecia Lewica traci już wyraźnie – chęć zagłosowania wyraziło 10,5 proc. badanych (spadek o 0,7 pkt proc.). Taki wynik dałby 40 mandatów (spadek o dziewięć). 8,2 proc. ankietowanych zagłosowałoby na Polskę 2050 Szymona Hołowni, która wypadła z podium, na którym jeszcze kilka miesięcy temu walczyła z KO jak równy z równym. Partia Hołowni wprowadziłaby z takim wynikiem do Sejmu tylko 31 posłów.

Pat w Sejmie

PSL-Koalicja Polska otrzymałaby 6,2 proc. głosów (mniej o 0,2 pkt proc.), co dałoby ludowcom 17 mandatów (spadek o 13). Próg jako ostatnia przekracza Konfederacja – w sondażu otrzymała 5,1 proc. głosów (mniej o 0,8 pkt proc.), co daje skrajnej prawicy jedynie 5 mandatów (spadek o sześć). Nawet teoretyczna koalicja PiS i Konfederacji nie uzyskuje większości bezwzględnej (229, a potrzeba 231 mandatów). Głosowanie na Kukiz'15 zadeklarowało 1,6 proc. respondentów (spadek o 0,4 pkt proc.), a 0,5 proc. ankietowanych wskazało, że oddałoby głos na inne ugrupowanie.

Badanie przeprowadzono w dniach 26-27 maja br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1041 dorosłych osób, metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 58 proc.

RadioZET.pl/Dorzeczy.pl

C