Zamknij

Tusk już w Polsce. Ma wygłosić bardzo ważne przemówienie

Redakcja
02.05.2019 20:44
Tusk już w Polsce. Ma wygłosić bardzo ważne przemówienie
fot. Beata Zawrzel/Reporter

O konstytucji, Europie i wolnych wyborach ma mówić w piątek 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim przewodniczący Rady Europejskie Donald Tusk. Jest dużo dobrych powodów, dla których powinniśmy się 3 maja spotkać i powiedzieć sobie o miejscu Polski w Europie i o znaczeniu wolności - mówił niedawno Tusk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Serdecznie zapraszam na spotkanie 3 Maja o 14 na Uniwersytecie Warszawskim. Co prawda, w Audytorium Maximum nie ma już miejsc, ale na dziedzińcu będzie telebim, a ja będę do Waszej dyspozycji także po wykładzie. To jest Dzień Konstytucji. Nasze święto" - napisał przed kilkoma dniami Tusk na Twitterze.

Politycy PiS odnosząc się do wystąpienia b. premiera podkreślają: "Tusk zachowuje się jak celebryta i gwiazda popkultury". Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że na pewno przeczyta to, co powie Tusk. "Jak będą tam ciekawe pomysły dla Polski, dla UE to warto będzie na pewno się odnieść, ale mam nadzieje, że będzie to poważna refleksja o przyszłości UE" - podkreślił.

Zobacz także

Wśród polityków PO jest oczekiwanie, że 3 maja z ust Tuska padną znów ważne słowa. Tym bardziej, że na początku kwietnia sam Tusk powiedział dziennikarzom w Strasburgu, że podczas wizyty w Polsce 3 maja będzie miał "coś ciekawego i ważnego do powiedzenia".

"3 maja jest dla mnie też osobiście bardzo ważnym świętem. Tak naprawdę całą swoją aktywność publiczną właściwie zaczynałem od nielegalnych manifestacji czczących rocznicę konstytucji. Myślę, że jest bardzo dużo dobrych powodów, dla których powinniśmy się 3 maja spotykać i powiedzieć sobie parę poważnych słów na temat konstytucji, miejsca Polski w Europie - jest to przecież też rocznica przystąpienia do UE - i o znaczeniu wolności, i o wolnych wyborach. Widzę same dobre powody, aby właśnie tego dnia spotkać się z zainteresowanymi i szczególnie wszystkich zapraszam na Uniwersytet Warszawski" - mówił wówczas b.premier.

Wystąpienie Tuska i wielkie nadzieje opozycji

Lider PO Grzegorz Schetyna spodziewa się w wystąpieniu Tuska odniesienia się do bieżącej sytuacji i przedstawienia planów na czas po wyborach do PE, czyli po 26 maja. "Na pewno będzie też mowa o 4 czerwca" - mówił niedawno PAP szef Platformy. "Myślę, że to będzie ważne wystąpienie" - dodał.

Zobacz także

Wystąpienia szefa Rady Europejskiej mają słuchać politycy PO, m.in. Grzegorz Schetyna i była premier Ewa Kopacz. W Audytorium Maximum mają być jednak także inni przedstawiciele Koalicji Europejskiej - m.in. prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Przed gmachem Audytorium Maximum będą wystawione telebimy, ponieważ organizatorzy spodziewają się znacznie więcej osób, niż byłoby w stanie wejść do budynku.

RadioZET.pl/PAP