Zamknij

Donald Tusk komentuje wyrok TK. "Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii"

14.07.2021 18:58
Donald Tusk
fot. East News

Donald Tusk skomentował na Twitterze środowy wyrok TK ws. środków tymczasowych TSUE. "To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii" - napisał przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Donald Tusk po ogłoszeniu środowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. środków tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa napisał na Twitterze, że ''to nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii''. 

''I tylko my, Polacy, możemy skutecznie się temu przeciwstawić. Bo wbrew pisowskiej propagandzie, nikt nikogo w Unii nie trzyma na siłę" - dodał. 

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. zabezpieczeń stosowanych przez TSUE

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę po południu, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Pytanie prawne w tej sprawie zostało skierowane do TK przez Izbę Dyscyplinarną SN.

Nieco wcześniej w środę poinformowano, że Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych podjęła wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta.

W czwartek TSUE ma ogłosić orzeczenie w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej wprowadzonego w Polsce nowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Tego dnia również polski Trybunał Konstytucyjny ma kontynuować przerwaną we wtorek rozprawę dotyczącą wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP