Zamknij

Donald Tusk na komisji śledczej: Podwyższyłem VAT, ale się nie cieszyłem

17.06.2019 17:00
Donald Tusk
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Po godz. 15.30 zakończyło się przesłuchanie Donalda Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. wyłudzeń podatku VAT. Byłego premiera pytano o wiedzę na temat luki VAT-owskiej, działalność w tej sprawie podległych mu służb (ABW, minister finansów). Nie brakowało kąśliwych dygresji, zarówno ze strony Tuska jak i członków komisji z ramienia PiS. 

15:35

Komisja śledcza ds. VAT zakończyła przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska.

15:33

- W takich rankingach jak wolność pracy, korupcja, zaczęliśmy spadać na łeb na szyję za waszych rządów. Czy to nie jest ironia losu? - powiedział Donald Tusk, licząc, że komisja ds. VAT przesłucha szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

15:27

Tusk: Przegonicie nas (PO) jeśli chodzi o lukę VAT-owską. Doczekacie się uznania w roli czarownic. 114 mld zł w niecałe cztery lata. Jutro ofiarą będziecie wy.

15:23

Tusk o polityce w czasie kryzysu ekonomicznego z 2008 r.

- Jednym z powodów, które pomogły nam, była ostrożność ministra, a także moja. Zdecydowaliśmy się na dokręcenie śruby. Wiedzieliśmy, że nikt nas za to nie pokocha. Było to jednak kluczowe i Polska nie poszła "pod wodę", tak jak większość państw europejskich.

15:13

Komisja: Czy Mateusz Morawiecki proponował rozwiązania związane z uszczelnieniem VAT na Radzie Gospodarczej (organ przy premierze Donaldzie Tusku, Morawiecki był jej członkiem od 2010 roku)?

- Nie, premier Morawiecki nie był najbardziej kreatywną osobą w Radzie.

14:51

Wypowiedzi b. premiera są już wyciągane z kontekstu. Nasz reporter dostrzegł to na Twitterze. "Tnącym" kontekst jest TVP Info, materiał podał dalej minister Schreiber

14:36

Kolejna dygresja do rządów PiS.

Władza, która dysponuje prokuraturą i cztery lata sprawuje tę władzę, która ogłosiła całemu światu, że wykryła aferę na 250 miliardów złotych, do tej pory nawet mnie nie przesłuchała

Donald Tusk, mając na myśli nie komisję śledczą, a prokuraturę

- Nie mówię o tym, żeby pokazywać slajdy w telewizji, tylko o poważnym traktowaniu tego, co powinno się mówić publicznie.

14:26

Donald Tusk zapytany o kulisy... afery hazardowej: - Dlaczego nie powstała inna komisja - ws. Falenty, szantażu prezydenta, Rosji za plecami, handlu węglem? Nie sądzicie państwo, że to jest uderzające?" - mówił b. premier.

14:13

Donald Tusk o obietnicy obniżki podatku VAT: - To jedno z najtrudniejszych wyzwań jako premiera RP. Wiedziałem, że musimy szukać wszelkich rozwiązań, by uniknąć kryzysu ekonomicznego. Cytując klasyka: "Podwyższyłem, ale się nie cieszyłem".

Nawiązał też do rządów PiS: - Musi być coś zastanawiającego - gdy wróciliśmy na ścieżkę wzrostu i dobrej koniunktury nie podjęto decyzji o obniżce stawki VAT-owskiej.

14:07

Kolejny dosadny komentarz poseł Krystyny Pawłowicz do zeznań Donalda Tuska.

14:02

B. premier przyznał, że w czasach, gdy był szefem rady ministrów "brakowało pieniędzy na służby i ABW". Według Tuska, przedstawiciele wielu instytucji prosili o większe środki na swoją działalność

13:47

Komisja pyta D. Tuska o sprawę zobowiązań Z. Kmetki wobec Skarbu Państwa. Pada astronomiczna kwota – 40 miliardów dolarów.

Tusk: Nic nie wiem o tej sprawie. W tych zeznaniach nic się kupy nie trzyma. Chciałbym, żebyśmy mieli taką relację z USA, a nie panem Kmetką. Czy nie sądzi pan, że z racji funkcji powinien przekazać pan sprawę do prokuratury? 

13:30

Wiceprzewodniczący Smoliński pytał o branżę paliwową.

13:28

Błażej Parda z Kukiz'15, członek komisji: Czy była strategia mająca przeciwdziałać wyłudzeniom VAT?

Tusk: Legislacja to strategia, nie tylko reakcja. Działania były na poziomie egzekucji, nie zawsze wystarczające. Gdy czytam prognozy dotyczące sfery życia ponad 5 lat to wiem, że życie obala perspektywę - to moja filozofia.

13:22

Komisja pyta o polecenia dotyczące Rostowskiego i Szczurka na urzędy ministrów finansów. Tusk mówi o dobrych opiniach, też działalności w branży bankowości (Szczurka). „Zrobił na mnie dobre wrażenie”.

13:05

Przerwa w pracach komisji, do godz. 13:15.

12:42

Wiceszef komisji ds. VAT Kazimierz Smoliński zacytował tekst a artykułu „Forbes” z 2013 r., w którym pisano o „dziurawym jak sito systemie fiskalnym" i Polakach jako „przebiegłych naciągaczach w Europie".

Były premier odpowiedział: - Pan powołuje się na tego typu paskudny artykuł jako poważny dokument? Panu odpowiada powoływanie się na tekst. Nie będę tego komentował, bo to świństwo

12:33

Tusk: To, że dla grupy przedsiębiorców lub obywateli jakieś rozwiązania prawne wydają się konieczne, to wcale nie oznacza, że z nimi nie mogą wiązać się jakieś negatywne skutki. Tego nie załatwia się od ręki.

12:25

Przesłuchanie Donalda Tuska przez Marcina Horałę dobrze obrazują... cyfry. Panowie wyliczali sobie "wycieczki" słowne, czyli odejścia od tematu komisji. Dostrzegł to również Roman Giertych, pełnomocnik Tuska.

12:13

Horała: Kto panu polecił Jana Vincenta Rostowskiego na urząd ministra? Mówił on wprost, że nie znał się na podatkach. Czy nie miał pan obawy, że obszar podatkowy wymaga kompetencji?

Tusk: Moja intuicja. Nie sądzę, by od ministra finansów wymagać eksperckiej wiedzy z każdej dziedziny. Mateusz Morawiecki był ekspertem od bankowości, ale już nie od podatków.

12:01

Tusk do Horały: Nie mam złudzeń, nie wierzę w Pana dobre intencje co do chęci wyjaśnienia prawdy. Jestem tu dlatego, że szanuję instytucje państwa. 

11:50

Tusk: Nie formułowałbym insynuacji ani oskarżeń co do odwróconego VAT-u. Mówmy uczciwie, zmiany w podatku VAT nigdy nie będą czarno-białe. 

11:45

Przew. Horała: Luka VAT-owska rosła i utrzymywała się w Polsce na wysokim poziomie

11:36

Pierwsze komentarze publicystów. Na pierwszy ogień, Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej"

11:31

B. premier: Nieprzypadkowo pytam o przedstawienie dat raportów. Chciałbym, żebyśmy uniknęli fałszywego wrażenia, że od lat Komisja Europejska alarmowała o krytycznej sytuacji w Polsce, bo byłaby to nieprawda.

11:29

Tusk o raportach wskazywanych przez przew. Horałę: Czy mógłby pan precyzyjnie powiedzieć, na jaki raport pan się powołuje? Mam nadzieję, że przynajmniej jest pan gotowy podtrzymać wiarę opinii publicznej, że w pracach tej komisji chodzi także o prawdę, a nie tylko o slajdy.

11:25

Marcin Horała twierdzi, że Donald Tusk unika odpowiedzi na pytania komisji. - Świadkowie mają tendencję unikać odpowiedzi metodą atakowania obecnego rządu - powiedział, doliczając się "czterech wycieczek politycznych", odbiegających od tematu.

11:21

Komisja rozpoczyna analizę problemu wyłudzeń podatku VAT na bazie pokazu slajdów. Tusk: Nie jestem tutaj po to, żeby prezentować i oglądać slajdy, ale by wyjaśnić problem, który występuje także dzisiaj w Polsce

11:18

Marcin Horała (szef komisji ds. wyłudzeń VAT) zapytał, czy ktoś sugerował b. premierowi problem z wyłudzeniem VAT. Tusk odpowiedział, że szef komisji pyta o przypadek polski, podczas gdy w latach 2007-2015 zjawisko luki VAT-owskiej przekraczało granice Polski.

11:13

Tusk: Trudno o wyłudzeniach podatku w Polsce mówić o jakimś konkretnym zdarzeniu, o jakimś masywnym nasileniu. Mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że świadomość procederu, jak wyłudzanie, afery podatkowe, towarzyszyła chyba wszystkim czynnym w polityce, niezależnie od stanowiska, od zawsze. Polska nie jest tutaj przypadkiem szczególnym.

11:09

Tusk składa przyrzeczenie o "mówieniu prawdy i tylko prawdy". B. premier jest na sali bez pełnomocnika, jednak wspomniał, że pozostaje z mec. Romanem Giertychem w kontakcie telefonicznym.

11:03

Pierwotnie przesłuchanie Donalda Tuska miało odbyć się 29 maja. Tuż przed rozpoczęciem do komisji wpłynęło usprawiedliwienie jego nieobecności związane z pełnieniem funkcji szefa Rady Europejskiej.

11:01

Punktualnie o czasie rozpoczęło się posiedzenie komisji ds. wyłudzeń VAT

10:50

Kazimierz Smoliński (wiceszef komisji ds. VAT, z PiS) powiedział PAP, że ma "mnóstwo" pytań do Donalda Tuska”. Chce dowiedzieć się od byłego premiera jaką miał wiedzę o wyłudzeniach podatku VAT, również w kontrolowanych przez niego służbach. Z informacji pełnomocnika Tuska, mec. Romana Giertycha, wynika, że b. premier stawi się na komisję.