Zamknij

Donald Tusk nie przyjedzie do Warszawy: Nie jestem mile widziany

30.08.2019 20:23
Donald Tusk
fot. AP/Associated Press/East News

Donald Tusk nie weźmie udziału w warszawskich uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Nigdy nie narzucam się ze swoją obecnością, kiedy wiem, że nie jestem mile widziany - powiedział w TVN24 szef Rady Europejskiej. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Donald Tusk podczas rozmowy w piątek wieczorem w ''Faktach po Faktach'' w TVN24 został zapytany czy wybiera się na uroczystości upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej - które odbędą się w niedzielę w Warszawie.

Nie, nie wybieram się, ponieważ nie mam żadnych wątpliwości, że organizatorzy tej bardzo ważnej uroczystości w taki sposób postępują żeby dać do zrozumienia, że nie chcą mnie tam widzieć, a ja nigdy nie narzucam się ze swoją obecnością, kiedy wiem, że nie jestem mile widziany

DONALD TUSK

Tusk pytany kiedy otrzymał zaproszenie na te uroczystości odpowiedział: "zaproszenie pojawiło się wczoraj na moim biurku". - Problem polega na tym, że ja reprezentuje też UE. Wszyscy w Europie staramy się pewne standardy utrzymywać - ocenił.

Donald Tusk nie przyjedzie do Warszawy 

Na uwagę, że na zaproszeniu skierowanym do Tuska nie wskazano jego funkcji, ale napisano "po prostu pan Donald Tusk", odpowiedział, że "nie lubi dyskusji o tym kto kogo, kiedy zaprosił, czy nie zaprosił, bo to fatalnie świadczy o pewnych standardach czy kulturze politycznej".

Wszyscy byliśmy jakoś przyzwyczajeni, także w Polsce, do tego, że niezależnie od sporów, nie wszyscy przecież kochają się w polityce, ale pewne reguły, standardy obowiązują. Jeśli kogoś chce się widzieć, traktować jak gościa na uroczystości, które się organizuje, to powinno się go poważnie traktować

BYŁY PREMIER

Tusk zaznaczył jednocześnie, że gdy 10 lat temu jako premier polskiego rządu organizował uroczystości 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, nie miał żadnego problemu, by pierwszym przemawiającym był ówczesny prezydent Lech Kaczyński. - Nasze relacje nie były łatwe, spór polityczny był wówczas też bardzo gorący, ale szczerze powiedziawszy do głowy by mi nie przyszło żeby łamać reguły i traktować kogoś w sposób taki nieprzystający do dyplomacji - powiedział Tusk.

Zobacz także

Gospodarzem uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, które odbędą się w niedzielę 1 września w Warszawie jest prezydent Andrzej Duda. Na pl. Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski i Niemiec, a także wiceprezydent USA Mike Pence. Początkowo przemówienie wygłosić miał prezydent USA Donald Trump, jednak w czwartek jego wizyta w Polsce została przełożona w związku z nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian.

RadioZET.pl/PAP/TVN24