Zamknij

Komentarze polityków po decyzji Tuska. "To wotum nieufności wobec Schetyny"

05.11.2019 19:54
Donald Tusk
fot. AP/ Associated Press/East News

Nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich - poinformował we wtorek szef RE, były premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami Polsat News i TVN24. W ocenie Tuska, jego kandydatura byłaby obciążona "bagażem trudnych, niepopularnych decyzji". Jak deklarację byłego premiera oceniają inni politycy?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Decyzja Tuska oznacza, że nawet on nie wierzy już w projekt Koalicji Obywatelskiej i postanowił nie firmować jej swoim nazwiskiem; to wotum nieufności wobec Schetyny - tak rzeczniczka PiS Anita Czerwińska skomentowała wtorkową decyzję byłego premiera o niekandydowaniu w wyborach prezydenckich.

- Od dawna twierdziłem, że Donald Tusk nie zaryzykuje rywalizacji z Andrzejem Dudą; jego ostatnie próby ingerowania w polską politykę kończyły się negatywnie dla KO - ocenił w rozmowie z PAP szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

"Donald Tusk ze względu na swoje doświadczenie i kontakty międzynarodowe byłby świetnym prezydentem; niestety, ze względu na bagaż polityczny, znacznie gorszym, bo polaryzującym kandydatem" - napisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer.

Przełomowe oświadczenie Donalda Tuska. ''Możemy te wybory wygrać, ale...''

"Donald Tusk nie będzie kandydował na urząd prezydenta RP. Andrzej Duda ma drugą kadencję na wyciągnięcie ręki" - ocenił były premier Leszek Miller.

 "Myślę, że to jest bardzo ważny moment, bo przecięte są wszelkie spekulacje i teraz zadaniem opozycji, Koalicji Obywatelskiej, jest jak najszybsze wyłonienie kandydata na prezydenta, kandydata, który powinien wygrać i który będzie mieć wsparcie Donalda Tuska" - stwierdził wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

- Wydaje się, że Małgorzata Kidawa-Błońska jest naturalną kandydatką na prezydenta po wyniku, który otrzymała w wyborach do Sejmu w Warszawie - skomentował Borys Budka.

- Myślę, że decyzja Donalda Tuska o tym, że nie będzie startował w wyborach prezydenckich zwiększa szansę na wejście do II tury wyborów kandydata lewicy; wtedy realne będzie odsunięcie od władzy Andrzeja Dudy - ocenił lider Lewicy Razem Adrian Zandberg.

Zobacz także

- Donald Tusk deklarując, że nie będzie startował w wyborach prezydenckich dał jasny sygnał, że chce pomóc Koalicji Obywatelskiej w wyłonieniu kandydata; z pewnością jego decyzja rozwiązuje ich spory problem - ocenił Marek Sawicki z PSL. Według niego był to dla KO "ostatni moment".

- Donald Tusk jest realistą, a jednocześnie kwestie ambicjonalne nie pozwoliły mu na ryzyko, żeby po zakończeniu pełnienia funkcji w Radzie Europejskiej poniósł klęskę w Polsce - ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty odnosząc się do decyzji Tuska stwierdził w rozmowie z PAP, że PO będzie miała łatwiejszą sytuację, jeżeli chodzi o decyzję o kandydacie na prezydenta. "Już wiadomo, kto nie będzie kandydował, jeżeli chodzi o Platformę. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie kandydował" - powiedział.

Tusk: nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich

- Nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich - poinformował we wtorek szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami Polsat News i TVN24.

"Ogłaszam tę decyzję dzisiaj, bo czas nagli, a nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatur" - oświadczył były premier.

Zobacz także

"Uważam, że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążana bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem" - podkreślił Tusk. Zapowiedział, że będzie wspierał kandydata opozycji w nadchodzących wyborach prezydenckich.

"Wykorzystam każdą możliwość, aby nadal wzmacniać pozycję Polski w Europie i na świecie" - zadeklarował szef rady Europejskiej.

RadioZET.pl/ PAP

C