Zamknij

Donald Tusk wieści upadek PiS, ale przestrzega: Jeśli nic się nie zmieni...

21.12.2019 19:55
Donald Tusk
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Przy stanie, w jakim dzisiaj jest opozycja, jeśli nic się nie zmieni, to kolejne wybory parlamentarne też będą przegrane – ocenił w rozmowie z Wirtualną Polską Donald Tusk. Były premier komentował też typ prowadzenia polityki przez Jarosława Kaczyńskiego i szanse prezydenta Andrzeja Dudy na reelekcję.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Donald Tusk kontynuuje „medialny rajd”, komentując autorską książkę „Szczerze”. Były premier nawiązał do niej w niedawnej rozmowie z redaktorem naczelnym Wp.pl, Tomaszem Machałą.

Namiastkę wywiadu opublikowano dziś na stronie serwisu. Tusk był pytany między innymi o kryzys wokół sądownictwa, zapleczu politycznym Jarosława Kaczyńskiego. Nie szczędził krytycznych słów pod adresem PiS, ale i sejmowej opozycji.

Zobacz także

„Jeśli nic się nie zmieni, to kolejne wybory będą przegrane”

Były premier i lider PO podkreślił, że opozycja potrzebuje nowej jakości, by myśleć o przejęciu władzy.

Przy stanie, w jakim dzisiaj jest opozycja, jeśli nic się nie zmieni, to kolejne wybory parlamentarne też będą przegrane. Będą do wygrania, ale potrzebne są nowe twarze, więcej energii, młodych ludzi i nowocześniejszego myślenia.Czuję to, mimo że PiS będzie tracił bo jestem o tym przekonany, że rok po roku, miesiąc po miesiącu, ludzie, nawet jeśli mają jakieś poważne powody, żeby dziś głosować na PiS, nie będą w stanie znieść tej ilości zła (…), jakie PiS produkuje, i to tak taśmowo

Donald Tusk

To nie opozycja zawaliła przy ustawie kagańcowej

Zdaniem premiera opozycja mogła zachować większą czujność przy głosowaniu ustawy dyscyplinującej sędziów. Przy pierwszym z głosowań nieobecnych było 32 posłów opozycji, którzy mogli przechylić szalę w kontekście nieobecności wszystkich posłów PiS.

Zobacz także

Wpadka jest wpadką, nie ma tu co tłumaczyć. Ale to, że będziemy mieli "ustawę kagańcową", to nie dlatego, że grupa posłów nie przyszła na głosowanie, tylko dlatego, że większość parlamentarna chce tej ustawy

Donald Tusk, dla Wp.pl

O potencjale Dudy. „Jego prezydentura to karykatura”

Tusk zaznaczył, że Duda jest dziś naturalnym faworytem zbliżających się wyborów prezydenckich i to mimo tego, że nie dostrzega jego silnych stron.  

Prezydent Andrzej Duda jest poważnym faworytem nadchodzących wyborów, ale nie ze względu na przymioty własne. Nie mówię, że on nie jest mocnym kandydatem, jeśli chodzi o poparcie. Ma za sobą wielką machinę partyjno-państwową

D. Tusk

Jego prezydenturę od 2015 roku nazwał „karykaturą”.

- Dla prawie każdego Polaka prezydent, przynajmniej w marzeniach, to ma być ktoś, kto jest ponad partiami politycznymi, kto jest niezależny, kto jest autorytetem - powiedział Tusk.

Kaczyński wykorzystał teorię o zamachu smoleńskim

Zdaniem Tuska jako główny krajowy oponent doszedł do władzy "cynicznie wykorzystując katastrofę smoleńską do ostrego podziału".

On jest autorem i promotorem kłamstwa największego, które zrujnowało polską wspólnotę, i myślę tu o kłamstwie smoleńskim. Też wiem dlaczego, bo jest pewien typ polityków - on nie jest tu wyjątkiem - którzy wygrywają wtedy, kiedy agresja, nienawiść i podział są górą 

ocenił Donald Tusk

Obszerny wywiad z byłym premierem ukaże się na Wp.pl w niedzielę, 22 grudnia.

RadioZET.pl/PAP/Wp.pl