Zamknij

Donald Tusk o budowie zapory na granicy z Białorusią. "Zamiast wielkiego muru będzie wielki wał"

13.10.2021 21:52
Donald Tusk
fot. PAP

Donald Tusk poinformował, że klub KO będzie przeciw specustawie ws. budowy zapory na granicy z Białorusią. Lider PO stwierdził, że intencją władzy jest wydanie blisko 2 mld zł bez żadnej kontroli. - Oni udają, że zbudują wielki mur, a tak naprawdę chcą zrobić wielki wał - ocenił. 

Donald Tusk wziął udział w obradach klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Według posłów KO jedną z omawianych spraw miał być projekt ustawy o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej. Sejmowe komisje w środę wieczorem poparły projekt ustawy o budowie zabezpieczenia. Sejm zajmie się projektem późnym wieczorem.

Donald Tusk: Będziemy przeciw specustawie ws. budowy zapory

Lider Platformy Obywatelskiej powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że PiS i rząd dostał do rąk już wszystkie możliwe instrumenty do ochrony granicy ze stanem wyjątkowym na czele. - A przez granicę przecieka coraz więcej ludzi, jeśli kogoś umieją zatrzymać to są to kobiety i dzieci [...]. Chcemy szczelnej i bezpiecznej granicy, a nie znęcania się nad kobietami i dziećmi - podkreślił Tusk. 

Odnosząc się do rządowych planów wybudowania zapory na granicy z Białorusią, Tusk powiedział, że "w poniedziałek pojawił się pomysł budowy muru, konkretnie pomysł wydania poza wszelką kontrolą 1 mld 600 mln zł". - Oni nie chcą zbudować żadnego muru. Jakby chcieli, to by to zaczęli robić. Ja bym wiedział jak to zrobić, mam trochę doświadczenia w budowaniu w Polsce różnych bardzo czasami skomplikowanych infrastruktur - zaznaczył.

- Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat, bo nie jest wcale intencją zbudowanie dobrych, skutecznych zapór. Ich intencją jest robienie emocjonalnych spektakli i wydanie blisko 2 mld zł bez żadnej kontroli - ocenił Tusk.

- Będziemy oczekiwali naprawdę realnych działań od wszystkich służb i od tej władzy na rzecz uszczelnienia granic, a nie będziemy wspierali ich w takich, delikatnie powiem, dwuznacznych przedsięwzięciach i pomysłach - powiedział Tusk. Dopytywany, czy zatem KO będzie głosować przeciw specustawie ws. budowy zapory, odparł: "zdecydowanie tak". 

RadioZET.pl/PAP (Karol Kostrzewa, Piotr Śmiłowicz)

C