Zamknij

Zgrzyt w PO w sprawie ustawy o związkach partnerskich. "Nie prosiłem o inicjatywę"

01.10.2021 14:16
Donald Tusk o ustawie o związkach partnerskich
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Donald Tusk odciął się od inicjatywy posłów KO, Pawła Poncyljusza i Pawła Kowala, którzy mają pracować nad ustawą o związkach partnerskich. – Nie słyszałem wcześniej, nie prosiłem o taką inicjatywę i to nie jest inicjatywa Platformy Obywatelskiej, ani Koalicji Obywatelskiej – powiedział w piątek na konferencji Tusk.

Donald Tusk ogłosił w piątek, wraz z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, że PO składa projekt zmiany konstytucji. Politycy domagają się korekty jednego artykułu – by o wypowiedzeniu umowy międzynarodowej decydowała większość 2/3 posłów lub senatorów lub obywatele w referendum.

Poza tą kwestią Tusk komentował inne bieżące sprawy polityczne. Były premier został zapytany przez dziennikarzy o prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich, nad którymi pracują dwa posłowie KO, byli konserwatyści z PiS, Paweł Poncyljusz i Paweł Kowal.

Tworzą ustawę o związkach partnerskich bez wiedzy Tuska? "Nie prosiłem"

– Nie słyszałem wcześniej, nie prosiłem o taką inicjatywę i to nie jest inicjatywa PO i to nie jest inicjatywa KO jako klubu – oświadczył Tusk. Zapowiedział też, że będzie rozmawiał z posłami Kowalem i Poncyliuszem. Dał jednak wyraźny sygnał, że inicjatywa została stworzona bez jego wiedzy. – Nie miałem takiego oczekiwania i nadal nie mam takiego oczekiwania, aby zajęli się tym tematem – dodał lider PO.

Kowal o swej inicjatywie i "szykowaniu rozwiązań" wspomniał we wtorek 28 września w rozmowie z Onetem. Następnie dla PAP komentował, że projekt jest dopiero na etapie prac i najpierw zostanie zaprezentowany w klubie KO, dopiero później publicznie.

Postulat legalizacji związków partnerskich znajduje się w programie Koalicji Obywatelskiej, którą współtworzą PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Tusk wypowiadał się o związkach partnerskich w trakcie sierpniowego Campusu Polska Przyszłości. Dotychczasowe inicjatywy z 2013 roku przepadały, choć Tusk, jako ówczesny premier, apelował o dalsze prace w sejmowych komisjach.

RadioZET.pl/PAP - Rafał Białkowski, Marta Rawicz