Zamknij

"To sprawa życia i śmierci". Tusk żąda informacji od rządu PiS

19.11.2021 16:03
Donald Tusk żąda informacji od rządu PiS
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

To sprawa życia i śmierci tysięcy Polaków. Wzywam polski rząd, by ujawnił rekomendacje Rady Medycznej – powiedział lider PO i były premier Donald Tusk. W wywiadzie dla Wirtualnej Polski żądał od PiS ujawnienia aktualnych informacji o planie walki z pandemią COVID-19 w dobie czwartej fali zachorowań.

Donald Tusk krytycznie ocenił w piątek w Wp.pl brak planu rządzących na wprowadzanie obostrzeń w dobie nasilającej się czwartej fali zakażeń koronawirusem. - Dziś odpowiedzialność mają premier Morawiecki i minister (zdrowia, przyp.) Niedzielski. Mówimy o potrzebie planu przeciwdziałania najgorszym skutkom epidemii. A mamy setki ofiar dziennie. Dziś niestety, muszę to powiedzieć, nie ma takiego planu. Jest wymiana maili między typami od propagandy w tym rządzie a premierem Morawieckim – powiedział Donald Tusk.

Lider PO powiedział, że problemem dziś nie jest pogląd Tuska ani Platformy Obywatelskiej na szczepienia, a polityka rządzących bagatelizująca zagrożenie pandemią.

Donald Tusk żąda od PiS informacji. "Kwestia życia i śmierci"

Tusk ocenił, że rząd PiS ucieka od odpowiedzialności za walkę z pandemią, zrzucając obowiązki m.in. na pracodawców (projekt dający możliwość sprawdzania, czy pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19).

- Już wiele tygodni temu zadeklarowałem, że rekomendacje Rady Medycznej będą mogły liczyć na moje i Platformy wsparcie. Nawet kosztem ewentualnego spadku poparcia - mówił Donald Tusk. 

"PiS jedyną siłą blokującą pieniądze europejskie"

W dalszej części wywiadu odnosił się też do niekończących się sporów Polski pod rządami PiS z Unią Europejską. – Dziś jedyną siłą, która blokuje pieniądze europejskie, które Polsce się należą, są PiS, minister Zbigniew Ziobro, premier Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński. To oni, mimo publicznych deklaracji, nadal nie chcą wywiązać się ze swoich zobowiązań - podkreślił szef PO Donald Tusk.

Pięć frakcji w Parlamencie Europejskim zażądało w liście do Komisji Europejskiej, by powstrzymała się od zatwierdzenia polskiego KPO, dopóki nie zostaną spełnione wszystkie warunki rozporządzenia ws. Funduszu Odbudowy. List, którego autorami są liderzy grup Europejskiej Partii Ludowej, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Zielonych i Lewicy, opublikowała na swoim profilu EPL.

RadioZET.pl/Wp.pl