Donald Tusk przyleci do Polski. Ma wygłosić ''bardzo ważne przemówienie''

Redakcja
09.04.2019 17:50
Donald Tusk
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk może przyjechać do Polski 3 maja, by wziąć udział w uroczystościach związanych z 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miałby wówczas wygłosić przemówienie w Warszawie - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w PO.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O spodziewanej wizycie Tuska na początku maja w Warszawie napisał we wtorek portal gazeta.pl. Według autorów publikacji były premier miałby wygłosić wówczas w Warszawie lub Łodzi "bardzo ważne przemówienie".

Donald Tusk przyleci do Polski 

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w Platformie Obywatelskiej wynika, że Donald Tusk miałby odwiedzić Polskę 3 maja i tym samym wziąć udział w obchodach 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Szef Rady Europejskiej miałby przyjechać na zaproszenie Fundacji Liberté!, organizatora "Igrzysk Wolności", które odbywają się od 2014 roku w Łodzi.

Donald Tusk był gościem ubiegłorocznej, piątej edycji wydarzenia, gdzie wygłosił wykład pt. "11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje".

To wówczas z jego ust padły szeroko komentowane słowa o "współczesnych bolszewikach". "

Józef Piłsudski, kiedy pokonywał bolszewików, kiedy de facto bronił wspólnoty Zachodu, wspólnoty wolności, bo nie tylko naszej niepodległej ojczyzny przed taką polityczną barbarią ze Wschodu w sensie politycznym, nie mówię tu tylko o geografii, to miał trudniejszą sytuację niż my dzisiaj. Kiedy Lech Wałęsa pokonywał bolszewików, w jakimś symbolicznym sensie, kiedy wydobył w nas to, co europejskie, wolnościowe, także narodowe, to miał o wiele trudniejszą sytuację niż my dzisiaj. Słuchajcie, jeśli oni mogli pokonać bolszewików, to dlaczego wy nie mielibyście dać radę pokonać współczesnych bolszewików?

PYTAŁ DONALD TUSK

Zobacz także

Ewentualna wizyta szefa Rady Europejskiej w Polsce 3 maja przypadłaby na finał kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w naszym kraju 26 maja. Platforma Obywatelska startuje w nich w formule Koalicji Europejskiej, wraz z PSL, SLD, Nowoczesną oraz Zielonymi.

RadioZET.pl/PAP