Zamknij

Donald Tusk: Jarosław Kaczyński w sposób obsesyjny nie znosi niezależnych bytów

15.12.2019 09:19
Donald Tusk
fot. Radio ZET

W Polsce w okolicach 13 grudnia niektórym ludziom coś się przestawia w głowie i proponują Polakom coś bardzo złego - stwierdził w Radiu ZET Donald Tusk, komentując kontrowersyjny projekt ustawy dyscyplinującej sędziów, który wywołał polityczną burzę.

Donald Tusk już w sobotę zachęcał do protestów ws. praworządności. Takie manifestacje planowane są w całej Polsce na najbliższą środę. W niedzielę w programie Gość Radia ZET Tusk zapewniał, że „to jedyna metoda”. - Mówię o tym bez satysfakcji. Dużo lepiej byłoby, aby o ustroju sądów w Polsce decydowała debata, interesy społeczne, pewne tradycje prawne, a nie ostra konfrontacja polityczna - zaznaczył gość Radia ZET.

Zobacz także

Jak dodał, „nikt w Europie nie będzie bardziej walczył o niezależne sądownictwo w Polsce niż sami Polacy”. - Mam nadzieję, że już nikt nie wierzy w kłamstwa, które autorzy projektów starają się rozpowszechniać, że to europejskie. Nie, to niezgodne z tradycją i traktatami – stwierdził były premier.

Znam Jarosław Kaczyńskiego od 30 lat i wiem, że to była zawsze jego obsesja. Kiedy ma władzę, w sposób obsesyjny nie znosi niezależnych bytów. On nie może spać ze świadomością, że ktoś nie jest poddany jego kaprysom

- powiedział Tusk w rozmowie z Joanną Komolką.

Przypomnijmy, że projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym posłowie z klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie w czwartek wieczorem. Zakłada on m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz działania o charakterze politycznym.

Zobacz także

RadioZET.pl