Zamknij

Tusk wróci do polskiej polityki? "TVP dba, aby Polacy o mnie nie zapomnieli"

15.01.2021 22:32
Donald Tusk
fot. Jakub Walasek/REPORTER

Donald Tusk pytany w TVN24, czy wróci do polskiej polityki, odpowiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby jeszcze przed wyborami pomóc w przywróceniu normalności i demokracji w Polsce. Były premier zaapelował do rządu, by nie oszczędzał na szczepionkach.

Donald Tusk, były polski premier i przewodniczący Rady Europejskiej został zapytany w TVN24, czy wróci do polskiej polityki, gdy skończy mu się kadencja przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (koniec 2022 roku). Tusk odpowiedział, że cały czas jest obecny w polskiej polityce. - Telewizja publiczna dba, aby Polacy o mnie nie zapomnieli - zaznaczył.

- Jeśli chodzi o obecność innego typu, o jakąś moją polityczną aktywność i polityczną rolę w przyszłości, na pewno od tego nie ucieknę. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, na pewno jeszcze przed wyborami w Polsce, żeby pomóc w zwycięstwie i przywróceniu normalności i demokracji - oświadczył.

Szef Europejskiej Partii Ludowej zapowiedział zarazem, że "ci, którzy świadomie organizują państwo, jego urzędy, prokuraturę i media publiczne do niszczenia przeciwników politycznych, powinni odpowiadać, i będą odpowiadać nie tylko politycznie, ale i karnie".

Donald Tusk zaapelował do rządu

Tusk został też zapytany, czy z punktu widzenia skuteczności procesu szczepień nie byłoby lepiej, gdyby Polska była poza Unią Europejską. - Zakup szczepionki i dystrybucja poprzez Unię Europejską przede wszystkim chroni większość Europejczyków i z całą pewnością nas, Polaków, przed zakupem szczepień na wolnym rynku, gdzie wygra ten, który ma najwięcej pieniędzy, albo ten, kto ma produkcję u siebie - odpowiedział b. przewodniczący Rady Europejskiej. Gdybyśmy byli poza Unią, dodał, stracilibyśmy, bo "nie wygralibyśmy na przetargi z najlepszymi". Stąd zakup szczepionek poprzez Unię "to był wariant najbardziej bezpieczny" - ocenił.

- Niepokojąca jest wiedza, że Polska zrezygnowała z zakupu na drugą połowę roku dużej partii szczepionek z firmy Moderna. Inni natychmiast z tej sytuacji zaczęli korzystać - zaznaczył Tusk. Dodał, że "rząd PiS przez wiele lat pokazywał, że nie należy do oszczędnych i ma wielką łatwość wydawania publicznych pieniędzy".

- Tej nagłej oszczędności w związku z tym nie rozumiem - powiedział. - Na zdrowiu i życiu Polaków rząd polski nie ma prawa oszczędzać - dodał szef EPL. - Apeluję do sumienia rządzących, aby w tej konkretnej sytuacji nie trzymali się za kieszeń, tym bardziej że to nie jest ich kieszeń - podkreślił. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVN24/PAP