Zamknij

Donald Tusk wybrany na przewodniczącego PO

PAP
24.10.2021 10:29
Donald Tusk
fot. PAP/Adam Warżawa

Donald Tusk został w sobotnim głosowaniu wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - poinformowała na niedzielnej konferencji krajowy komisarz wyborczy PO Dorota Niedziela. Poparło go 97,4 proc. głosujących.

Donald Tusk został szefem PO. W powszechnym partyjnym głosowaniu, przeprowadzonym w sobotę 23 października między godz. 10 a 18 na jedynego kandydata, jak poinformowała Niedziela, głosowało ponad 11 tys. członków Platformy, czyli 97,4 proc.

Donald Tusk wybrany na przewodniczącego PO

Donald Tusk od lipca był pełniącym obowiązki przewodniczącego PO. Obecne wybory zostały zarządzone, choć kadencja poprzednika Tuska, Borysa Budki, upływa dopiero w styczniu 2022 roku. Władze PO zdecydowały się jednak na przeprowadzenie wyborów przewodniczącego, bo w październiku odbywały się wybory na wszystkich szczeblach władzy w partii. 

W sobotę w 240 biurach PO w całej Polsce odbywały się wybory nowych władz Platformy kilku szczebli - szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego Platformy. Wybory są bezpośrednie - prawo udziału w nich mają wszyscy członkowie Platformy Obywatelskiej. Zorganizowano je na wzór wyborów państwowych. W lokalnych biurach partii ustawiono urny i powołano komisje wyborcze, które wydawały karty do głosowania, a wieczorem przystąpią do liczenia głosów.

Członkowie stołecznej struktury PO głosowali w biurze regionu mazowieckiego ugrupowania w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Kandydat na przewodniczącego partii był jeden - to Donald Tusk, który do tej pory pełnił tylko obowiązki lidera partii.

RadioZET.pl/PAP - Piotr Śmiłowicz, Marta Rawicz