Zamknij

Tusk wystartuje na prezydenta w 2025? Jasna deklaracja. "Wiem, jakie jest moje zadanie"

05.08.2021 22:19
Donald Tusk
fot. PAP

Donald Tusk odpowiedział na pytania dotyczące politycznych planów na przyszłość: czy zamierza kandydować w wyborach prezydenckich w 2025 roku i czy istnieje prawdopodobieństwo jego powrotu do Brukseli. Wypowiedział się także na temat Jarosława Gowina. 

Donald Tusk wziął w czwartek udział w czacie, podczas którego odpowiadał na pytania internautów. Na początku przewodniczący PO został zapytany, czy po ewentualnym zwycięstwie wyborczym nie zamierza znowu wyjechać do Brukseli, by stanąć na czele Komisji Europejskiej. Informację taką podał dziennik "Fakt".

Tusk wystartuje na prezydenta w 2025? Jasna deklaracja szefa PO

- Nie po to wróciłem do polskiej polityki i do ciężkiego, wymagającego zadania, jakim jest odsunięcie PiS od władzy i przywrócenie w Polsce normalności, żeby myśleć znowu o jakimś wyjeździe - powiedział, dodając: - Zostaję w Polsce i ciężko pracuję z tymi wszystkimi, którzy wierzą w zmianę. Polityka w Polsce i walka o fundamentalnie sprawy jest o wiele bardziej fascynująca i ważniejsza dla każdego z nas. 

Tusk został również zapytany o to, czy zamierza kandydować w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Przypomnijmy, że już raz takie wybory przegrał - w 2005 roku z Lechem Kaczyńskim. W wyborach w 2010 i 2020 nie kandydował, choć spekulowano o takiej możliwości i te spekulacje pojawiają się w kontekście następnej prezydenckiej elekcji. Tusk odpowiedział jednak krótko: - Nie. 

Ja naprawdę wiem, jakie jest moje zadanie. Dobrze wiem, że dla wielu Polaków nie jestem wymarzonym politykiem. Nie jestem pewien, czy to byłby dobry pomysł. Poza tym mam swoje doświadczenia - przegrałem wybory prezydenckie, nie kandydowałem, znowu nie kandydowałem, choć byłem namawiany przez wielu w Polsce. Dajmy sobie z tym już spokój, nie będzie Tuska prezydenta

Donald Tusk

Kończąc ten wątek przewodniczący Platformy zadeklarował: - Moim celem jest wygrać wybory parlamentarne, kiedykolwiek one będą i otworzyć wrota dla tych, którzy wierzą, że Polska może być inna. 

Tusk o Gowinie: jest współautorem zła

Donald Tusk wypowiedział się również na temat Jarosława Gowina. Jeden z uczestników czatu zadał mu pytanie o ewentualny sojusz z opozycji z Porozumieniem. Tusk przypomniał, że ma już doświadczenie współpracy z Gowinem - który w latach 2011-13 był ministrem sprawiedliwości w jego rządzie - i określił je jako "niezachęcające".

- Ja uważam, że Jarosław Gowin jest współautorem zła, z którym mamy do czynienia od 6 lat. Jeśli chciałby "odkupić winy" [...], powinien zacząć podejmować rzeczywiste decyzje. To lawirowanie nie jest zbyt przekonujące - stwierdził szef PO.

RadioZET.pl/PAP (P. Śmiłowicz)/Gazeta.pl