Donald Tusk zarobi prawie półtora miliona złotych. „Na otarcie łez'”

08.11.2019 08:36
Donald Tusk
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Donald Tusk więcej zarobi, odchodząc z polityki, niż jako prezydent Polski – pisze piątkowy „Fakt”. Były premier przez dwa lata zarobi prawie półtora miliona złotych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Donald Tusk zdecydował, że po zakończeniu kadencji szefa Rady Europejskiej nie będzie ubiegał się o stanowisko prezydenta Polski. Jak podaje piątkowy „Fakt”, dzięki odprawie, jaką dostawać będzie z Brukseli jeszcze przez dwa lata, i tak zarobi więcej niż przez pięć lat prezydentury.

Kadencja Donalda Tuska w Radzie Europejskiej upływa na początku grudnia. „Na otarcie łez dostawać będzie dodatek przejściowy – przez dwa lata będzie to 1,4 mln zł. To więcej, niż w ciągu pięciu lat zarobiłby jako prezydent Polski” – czytamy.

Według dziennika pensja prezydenta zależy od tzw. kwoty bazowej ustalanej w ustawie budżetowej. Obecnie wynosi ona 1789,42 zł. „Pensja głowy państwa to 10-krotność kwoty bazowej plus dodatek za wysługę lat (maksymalnie może wynieść 20 proc.). Pensja obecnego prezydenta to 20 137,64 zł. Zakładając, że kwota bazowa nie zmieni się przez pięć lat prezydentury, Tusk zarobiłby 1,2 mln zł” – wskazuje „Fakt”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt/PAP