Przełomowe oświadczenie Donalda Tuska. ''Możemy te wybory wygrać, ale...''

05.11.2019 18:41
Donald Tusk
fot. Christian CREUTZ/Isopix/East News

Donald Tusk podjął decyzję co do startu w wyborach prezydenckich w 2020 r. Nie będę kandydował – oświadczył we wtorek, dodając, że jego kandydatura byłaby dla opozycji obciążeniem. 

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich 2020. Swoją decyzję przekazał dziennikarzom TVN24 i Polsatu we wtorek wieczorem w Brukseli.

Po głębokim namyśle podjąłem decyzję, że nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich. Ogłaszam tę decyzję dzisiaj, bo czas nagli, a nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatów. Uważam, że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem

- powiedział były premier, podkreślając, że będzie wspierał opozycję w wyborach. 

Swoją decyzję Tusk ogłosił wcześniej, niż się spodziewano. W sierpniowym wywiadzie dla TVN24 on sam zapowiadał, że 2 grudnia będzie mógł powiedzieć, jak widzi przyszłość polityczną Polski i swoją. Dodał, że jest kilka propozycji, i będzie je poważnie rozważał, także o charakterze bardziej międzynarodowym. "Ale serce zawsze wyrywa się gdzieś tam nad Wisłę" - mówił.

Zobacz także

Donald Tusk szefem EPL?

Kadencja Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej kończy się 30 listopada tego roku. Były premier został jednak zgłoszony na szefa Europejskiej Partii Ludowej. Nowy lider EPL ma być wybrany 20 listopada na kongresie w Zagrzebiu. 

Mimo to w ostatnim czasie sporo mówiło się o możliwym powrocie byłego premiera do polskiej polityki. W poniedziałek portal wp.pl podał, że Tusk zlecił jednej z polskich firm badawczych przeprowadzenie sondażu, aby sprawdzić, jakie szanse miałby w wyborach prezydenckich. Sondaż miał jednak pokazać, że kandydowanie w elekcji prezydenckiej byłoby dla niego dużym ryzykiem.

Zobacz także

RadioZET.pl