Zamknij

Duda powołał Manowską na urząd I prezes SN. Prezydent: to bardzo ważny moment

26.05.2020 12:49
Duda Manowska
fot. PAP

Andrzej Duda powołał Małgorzatę Manowską na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Michała Laskowskiego na Prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej. - To bardzo ważny moment – podkreślił podczas wtorkowej uroczystości prezydent.

Małgorzata Manowska zastąpi na stanowisku I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Gersdorf, której 6-letnia kadencja upłynęła z końcem kwietnia bieżącego roku. Manowska, która za czasów pierwszych rządów PiS pełniła funkcję wiceszefowej resortu sprawiedliwości, otrzymała w głosowaniu podczas Zgromadzenia Ogólnego 25 głosów - dwa razy mniej niż prof. Włodzimierz Wróbel. 

Duda powołał Manowską na urząd I Prezes SN

Akty powołania na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej wręczone zostały przez Prezydenta RP we wtorek. Jak zaznaczył podczas uroczystości Andrzej Duda, decyzja o powołaniu na stanowisko Małgorzaty Manowskiej i Michała Laskowskiego wynika z prerogatywy przynależnej głowie państwa, zgodnie z Konstytucją.

Jest to bardzo ważny moment również dla polskiego państwa, ponieważ Sąd Najwyższy odgrywa w Rzeczypospolitej Polskiej ogromnie ważną rolę jako jeden z najważniejszych elementów trzeciej władzy. Trzeciej władzy, którą są sądy i trybunały, a wśród nich SN obok TK i Naczelnego Sądu Administracyjnego

– powiedział Andrzej Duda. Dodał, że SN to jeden z trzech najważniejszych podmiotów władzy sądowej, w którym sędziowie zajmują się najważniejszymi państwowymi sprawami w danym obszarze wymiaru sprawiedliwości. "Jest to sąd, na który zwróconych jest wiele oczu w kraju, nie tylko oczu obywateli" – mówił prezydent.

Zobacz także

Podkreślił również, że cieszy się z wyboru kandydatów. "Cieszę się z tego wyboru i z tego momentu, kiedy Państwo obejmujecie swoje urzędy, nie tylko ze względu na to, że zapełnione zostają te bardzo ważne miejsca, jeżeli chodzi o zarządzanie tymi podmiotami jakimi jest SN i Izba Karna w SN, ale cieszę cię również z samego wyboru, z tego kto obejmuje te urzędy. Jesteście Państwo obydwoje sędziami od samego początku swojej kariery prawniczej" – zaznaczył prezydent.

Manowska: wymiar sprawiedliwości nie może być ręcznie sterowany

Małgorzata Manowska po odebraniu powołania na urząd we wtorek powiedziała dziennikarzom zebranym w holu Sądu Najwyższego, że dołoży wszelkich starań, aby sąd ten, "jak dotychczas jest i był symbolem i ostoją niezależności wymiaru sprawiedliwości i niezawisłości sędziowskiej".

Zobacz także

Wyraziła przekonanie, że dzięki swojej pracowitości i zaangażowaniu "całej załogi SN" ten cel będzie całkowicie realizowany. - Bardzo się cieszę, że całe swoje doświadczenie długoletnie sędziowskie i akademickie będę mogła poświęcić dla służby Sądowi Najwyższemu oraz dla jego pracowników - powiedziała I prezes SN. Poinformowała, że zmierza na spotkanie z prezesami wszystkich Izb SN, na którym wspólnie będą uzgadniane te decyzje.

Wymiar sprawiedliwości nie może być ręcznie sterowany i wszystkie decyzje, które ważą na autorytecie SN, muszą być uzgadniane i wypracowywane w ramach demokratycznej dyskusji

- dodała. Manowska pytana o zapowiadaną przez nią podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN inicjatywę formalnego wyeliminowania uchwały trzech Izb SN przez cały skład tego sądu, odpowiedziała, że będzie to konsultować z prezesami izb.

RadioZET.pl/PAP