Zamknij

Tym politykom Polacy kompletnie nie ufają. A Duda nadal z powodami do dumy

24.07.2019 13:54
Prezydent Andrzej Duda
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda pozostaje w lipcu liderem rankingu zaufania do polityków. W tym drugim, niechlubnym rankingu, na czele są szefowie PO i PiS, Grzegorz Schetyna i Jarosław Kaczyński.

Andrzej Duda cieszy się zaufaniem 64 proc. respondentów – wynika z najnowszego sondażu CBOS. To jednak spadek o 1 pkt proc. wobec jego czerwcowego wyniku.

Na drugim miejscu rankingu zaufania jest premier Mateusz Morawiecki, któremu — bez zmian — ufa 54 proc. ankietowanych. Na trzeciej pozycji w rankingu zaufania jest minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro z wynikiem 47 proc. zaufania. To spadek o 1 pkt proc. Tyle samo proc. ankietowanych ufa europosłance PiS Beacie Szydło. W jej przypadku zanotowano jednak spadek o 3 pkt proc. Z kolei szefowi partii, Jarosławowi Kaczyńskiemu, ufa 44 proc. ankietowanych. Tu również spadek – aż o 4 pkt proc.

Zobacz także

Schetyna liderem nieufności

A komu Polacy najbardziej nie ufają? W lipcu największą nieufność budził szef PO Grzegorz Schetyna. W rankingu nieufności wskazało go 47 proc. ankietowanych. Jest to jednak spadek o 3 pkt proc. w stosunku do czerwca.

Na drugim miejscu jest Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 39 proc. ankietowanych. Tu również spadek, choć tylko o 1 pkt proc. Trzecie miejsce w tym rankingu zajęła Beata Szydło - 36 proc. nieufności (przy wzroście o 1 pkt proc.). Tuż za nią znalazł się lider Wiosny Robert Biedroń, któremu nie ufa 35 proc. ankietowanych.

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-11 lipca br. na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także

RadioZET.pl/CBOS/PAP