Zamknij

Donald Tusk o śmierci Pawła Adamowicza. Padły mocne słowa

13.01.2021 08:04
Donald Tusk
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Minęły dwa lata od tragicznego zamachu na Pawła Adamowicza, a proces jego zabójcy nawet się nie rozpoczął. Bezkarni pozostają też organizatorzy nagonki - ich polityczni patroni - napisał na Twitterze były.premier Donald Tusk.

Donald Tusk w środę na Twitterze odniósł się do drugiej rocznicy ataku na Pawła Adamowicza. Podczas koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy napastnik uzbrojony w nóż zaatakował prezydenta Gdańska, który w wyniku odniesionych ran zmarł następnego dnia w szpitalu.

"Minęły dwa lata od tragicznego zamachu na Pawła Adamowicza, a proces jego zabójcy nawet się nie rozpoczął. Bezkarni pozostają też organizatorzy nagonki ich polityczni patroni, a nienawiść wciąż wylewa się z mediów publicznych. Nie zapomnimy ani ofiary, ani sprawców" - napisał były polski premier.

Zamach na Pawła Adamowicza

13 stycznia 2019 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został ciężko raniony nożem przez Stefana W. podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie zmarł następnego dnia. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w bazylice Mariackiej. Urna z jego prochami spoczęła w kaplicy św. Marcina. Do dziś nie rozpoczął się proces sprawcy.

Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 roku, a w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata. We wtorek przy tablicy upamiętniającej miejsce ataku na Adamowicza odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono apel dotyczący śledztwa po zabójstwie prezydenta. Podpisali się pod nim politycy, samorządowcy, artyści i naukowcy, księża, działacze opozycji antykomunistycznej, publicyści. W briefingu wzięli udział m.in. bliscy zmarłego - jego żona Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek pomorski Mieczysław Struk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP