Zamknij

Kolejne kontrowersje z PFN. "Pupil Macierewicza" hojnie opłacony z podatków

09.12.2019 14:51
Antoni Macierewicz
fot. Wojtek Laski/East News

Nie milkną echa kontrowersyjnych wydatków Polskiej Fundacji Narodowej. Serwis Onet ustalił, że Fundacja, którą finansują polscy podatnicy, hojnie opłaciła m. in. amerykańskie wizyty Edmunda Jannigera, doradcy b. szefa MON Antoniego Macierewicza. Wyjaśnień w tej sprawie żądają od ministra kultury, nadzorującego PFN, posłowie opozycji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polska Fundacja Narodowa, powołana za rządów PiS, opłaciła wizytę w Stanach Zjednoczonych doradcy b. ministra obrony narodowej, Edmunda Jannigera. Wraz z Antonim Macierewiczem uczestniczył w konferencji naukowej w Chicago.

Zobacz także

Jak ustalił Onet, powołując się na amerykańskie rozliczenie organizacji WHWG (wynajętej przez PFN do usług promujących Polskę w USA), amerykańska „przygoda” Jannigera kosztowała PFN niemal 25 tys. zł.

Po podróży, jak to zwykle bywa w tego typu sytuacjach, minister Macierewicz i pan Janniger otrzymali zwrot kosztów, w tym kosztów przelotu i zakwaterowania

prawnik E. Jannigera, dla Onetu

Kolejny kuriozalny wydatek Fundacji... czyli podatników

Sprawa budzi spore kontrowersje. Tym bardziej, że kilka miesięcy temu Onet informował o milionowych wydatkach Fundacji na usługi promujące Polskę. Skutkiem były m. in. profile w mediach społecznościowych, które śledzi po kilkanaście osób. Przypomnijmy - na Fundację "zrzucają" się spółki Skarbu Państwa, mowa więc o pieniądzach polskich podatników.

>>>Na co wydała pieniądze Polska Fundacja Narodowa<<<

Opozycja żąda wyjaśnień. Jakie są relacje służbowe Macierewicza i Jannigera?

Po kolejnej odsłonie wydatków PFN zareagowali posłowie opozycji. Platforma Obywatelska domaga się wyjaśnień ze strony nadzorującego Fundację, ministra kultury i wicepremiera Piotra Glińskiego.

Posłowie KO żądają od ministra kultury informacji ws. finansowania przez Polską Fundację Narodową wyjazdu do USA asystenta b. szefa MON Antoniego Macierewicza. Chcemy też informacji od ministra obrony, czy Edmund Janniger jest finansowany ze środków podkomisji smoleńskiej

posłowie Koalicji Obywatelskiej

Poseł Marek Sowa (KO) mówił wprost o aferze w Fundacji, „drenowaniu spółek Skarbu Państwa” na kilkaset milionów złotych na „kaprysy PiS-owskiej władzy”.

- Dlatego dzisiaj składamy stosowną korespondencję do ministra kultury Piotra Glińskiego, aby jako osoba nadzorująca działalność statutową PFN dokonała sprawdzenia tych wydatków, czy one są realizowane zgodnie z celami statutowymi – mówił Marek Sowa z KO.

Zobacz także

Żądamy od Antoniego Macierewicza informacji, jakie relacje służbowe łączą go z Edmundem Jannigerem. Ponieważ obawiam się, że Antoni Macierewicz może nie odpowiedzieć, wystąpimy w tej sprawie również do ministra obrony narodowej z żądaniem informacji. Żądamy informacji od ministra obrony narodowej nt. wydatków z budżetu podkomisji smoleńskiej, na jakie cele przeznaczane są te środki i czy z tych środków jest finansowany w jakikolwiek sposób Edmund Janniger

Jan Grabiec, poseł KO

PFN wcześniej finansowała m. in. projekt z transoceanicznym polskim jachtem, który skończył swoją przygodę w amerykańskim doku. Wydała też ponad 8 mln zł na kampanię uderzającą w polskich sędziów.

RadioZET.pl/Onet.pl/Twitter