Zamknij

Lewica zawiadamia prokuraturę w sprawie zachowania marszałek Elżbiety Witek

22.11.2019 12:05
Elżbieta Witek
fot. Piotr Molecki/ East News

Lewica zawiadamia prokuraturę ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek w związku z głosowaniami w Sejmie nad wyborem członków KRS – poinformował w piątek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sejm wybrał w czwartek w nocy posłów PiS Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowanie miało burzliwy przebieg; było powtórzone, posłowie opozycji skandowali: „oszustwo”.

Podczas konferencji prasowej pod Prokuraturą Rejonową Warszawa-Śródmieście Gawkowski ocenił, że w czwartek w Sejmie posłowie i posłanki PiS „namawiali do łamania polskiego prawa” marszałek Sejmu.

Zobacz także

W 2019 roku po 30 latach od Okrągłego Stołu PiS złamało nie tylko standardy, ale dopuściło się do rzeczy niesłychanej – namawiano w polskim parlamencie do łamania prawa. To wszystko zostało udokumentowane, są stenogramy, które zostaną złożone przez nas jako dowody. Nie ma akceptacji dla zachowania marszałek Witek, która zdecydowała się powtórzyć głosowanie i nie ujawniła wyników głosowania, które zostało dobrze przeprowadzone.

Krzysztof Gawkowski, Lewica

„W dniu dzisiejszym Lewica składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie” – dodał.

We wniosku Lewica odwołała się do warunków, w których można powtórzyć głosowanie w Sejmie.

Zobacz także

„Praktyka prac Sejmu RP dopuszcza możliwość przedłużania, a nawet powtarzania głosowania w przypadku problemów technicznych zgłoszonych w sposób jasny do Marszałka Sejmu RP lub pracowników Kancelarii Sejmu RP. W tym przypadku jednak zarejestrowano wyraźną wypowiedź pracownika Kancelarii Sejmu RP skierowaną do Marszałek Sejmu RP o oddaniu głosu przez wszystkich głosujących. Mimo tego Marszałek Sejmu nie ujawniła wyników i bez podstawy prawnej powtórzyła głosowanie” – napisano we wniosku.

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter