Zamknij

Przed nią "na baczność stawał niejeden generał". Tak reklamowano Elżbietę Witek

12.11.2019 15:34
Przed nią "na baczność stawał niejeden generał". Tak reklamowano Elżbietę Witek
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

- Krucha, delikatna, ale twarda i z charakterem, przed którą na baczność stawał niejeden generał – mówiła o kandydatce na Marszałka Sejmu Elżbiecie Witek przed głosowaniem, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Marzena Machałek. Witek została wybrana na to stanowisko.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorek w przerwie pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji w Sali Kolumnowej odbyło się spotkanie klubu parlamentarnego PiS podczas którego wybrano jego władze oraz kandydatkę na marszałka Sejmu. PiS - jak poinformował na posiedzeniu klubu prezes partii Jarosław Kaczyński - zdecydowało, że Elżbieta Witek będzie kandydatką na funkcję marszałka Sejmu, którą pełniła również pod koniec minionej kadencji.

Zapraszamy do śledzenia naszej RELACJI NA ŻYWO z pierwszego posiedzenia nowej kadencji Sejmu

Witek została wybrana nowym Marszałkiem Sejmu. Za jej kandydaturą zagłosowało 314 posłów, przeciw 11, wstrzymało się 134. Elżbieta Witek była jedyną kandydatką na tę funkcję. 

"Wierna ideałom, zasadnicza"

W spektakularny sposób kandydaturę Witek zarekomendowała Marzena Machałek z PiS.

- Wykazała się wysoką kulturą osobistą, zaangażowaniem na wszystkich pełnionych dotąd stanowiskach. Jest doświadczonym parlamentarzystą, jest posłem nieprzerwanie od 2005 roku. Była lubianym przez uczniów nauczycielem i cenionym dyrektorem szkoły w Jaworze – wyliczała Machałek.

Elżbieta Witek - kim jest nowa minister spraw wewnętrznych i administracji?

- Krucha, delikatna, ale twarda i z charakterem, przed którą na baczność stawał niejeden generał. Wierna ideałom, zasadnicza, ale z dystansem do siebie. Jest absolwentką Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego – mówiła.

Elżbieta Witek zastąpi Kuchcińskiego? Mówili na nią: hrabina… przez jej podróże

Po ogłoszeniu kandydatury na Marszałka Sejmu, głos na mównicy zabrał Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

- Nie wystawiamy innej kandydatury, nie będziemy głosować przeciwko. Mam nadzieję, że podobne prawo większości będzie szanowane w drugiej izbie - w Senacie. Przed nową marszałek Sejmu oczekujemy niezwłocznego wykonania wyroku NSA i upublicznienia list poparcia sędziów kandydujących do KRS – powiedział.

 

RadioZET.pl