Zamknij

Elżbieta Witek zastąpi Kuchcińskiego? Mówili na nią „hrabina”… przez jej podróże

09.08.2019 14:02
Elżbieta Witek
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Elżbieta Witek, choć nie zagrzała jeszcze miejsca w MSWiA, może zastąpić na fotelu marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Do jego dymisji przyczyniła się nagłośniona przez Radio ZET afera samolotowa. Ale jak się okazuje, nieoficjalna kandydatka PiS na to stanowisko na podróżach w przeszłości też nie oszczędzała.

Elżbieta Witek to na ten moment nieoficjalna kandydatka na nowego marszałka Sejmu i następczynię Marka Kuchcińskiego, ale to też najbardziej prawdopodobna kandydatura. O Elżbiecie Witek było już jednak niejednokrotnie głośno nie tak dawno — za sprawą nagłej nominacji na ministra spraw wewnętrznych i administracji. 

Na tym stanowisku zastąpiła Joachima Brudzińskiego, który został wybrany do Parlamentu Europejskiego. „To resort dla mnie nowy, też niespodzianka, dlatego przede wszystkim będę się na początku bardzo intensywnie tego resortu uczyć. Jest mało czasu, ale ja się szybko uczę” – mówiła Witek tuż po nominacji.

Zobacz także

Elżbieta Witek i jej podróże

Wcześniej obecna szefowa MSWiA była m.in. rzeczniczką rządu i szefową gabinetu politycznego ówczesnej premier Beaty Szydło. W 2012 roku zasłynęła między innymi tym, że w niemal 500-kilometrową drogę do Sejmu wybrała się taksówką. Jak tłumaczyła, „pociąg się zepsuł, nie było nawet miejsc siedzących”.

Żebym ja miała przedział dla siebie, bo ja też pracuję przez ileś tam czasu. Komfort pracy też bym chciała [...] bo w tym wieku to już muszę nogi wyłożyć – brzydko mówiąc, bo siedzenie 9 godzin to już jest nie na moje [...], to może młoda osoba.

mówiła w 2012 roku Witek cytowana przez „Fakt”

Dwa lata wcześniej nie oszczędzała na podróżach samochodem. Z publicznych pieniędzy miała wydać na to ponad 33 tysiące złotych. Rok później – ponad 28 tysięcy. To właśnie wtedy tabloidy okrzyknęły ją mianem „hrabiny”. „Posłanka PiS chce mieć pociąg dla siebie”, „Posłanka Elżbieta Witek wydaje 2,8 tys. zł na paliwo miesięcznie” – grzmiały nagłówki.

Zobacz także

Nowy marszałek Sejmu – kto zastąpi Kuchcińskiego?

Od momentu zapowiedzi dymisji przez Marka Kuchcińskiego w mediach trwają gorące dyskusje na temat tego, kto go zastąpi. Wśród najczęściej wymienianych nazwisk od czwartku pojawiała się Małgorzata Wassermann, Małgorzata Gosiewska i Ryszard Terlecki.

Wiemy już, że klub PO-KO zgłosi kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Z kolei według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej kandydatką PiS na to stanowisko ma być właśnie Elżbieta Witek. Nowy marszałek ma zostać wybrany podczas piątkowego posiedzenia Sejmu.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt/PAP/Wyborcza