Zamknij

Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. Posłowie zdecydowali

09.08.2019 16:26
Elżbieta Witek nowym Marszałkiem Sejmu
fot. Jakub Kamiński/East News

Elżbieta Witek została wybrana nowym marszałkiem Sejmu. Dotychczasowa szefowa MSWiA zastąpiła na tym stanowisku Marka Kuchcińskiego, który podał się do dymisji po aferze z lotami rządowym samolotem, w których brali udział członkowie jego rodziny oraz prominentni politycy PiS. 

Kandydaturę Witek poparła 245 posłów, 135 osób zagłosowało na Małgorzatę Kidawę-Błońską z PO, a 29 na Urszulę Pasławską z PSL. W głosowaniu udział wzięło 419 posłów. 

Elżbieta Witek na miejsce Marka Kuchcińskiego

Przypomnijmy, że Elżbieta Witek od czerwca bieżącego roku piastowała urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji, a w latach 2015-17 była ministrem-członkiem Rady Ministrów, szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, a także rzecznikiem prasowym rządu. Jest także członkiem Komitetu Politycznego PiS, a w Sejmie zasiada od 2005 roku. 

Sam Kuchciński, "bohater" ostatnich kilkunastu dni (który sprawował swoją funkcję od listopada 2015 roku) był obecny na sali sejmowej podczas głosowania. Nie tryskał jednak dobrym humorem, co nie umknęło uwadze dziennikarzy. "Marek Kuchciński w 5. rzędzie od końca. Zafrasowany" - napisał na Twitterze Kamil Dziubka z Onetu:

Afera z lotami Marka Kuchcińskiego

Pod koniec lipca Radio ZET podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS przekazał, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

Zobacz także

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że tylko raz zdarzyła się sytuacja, gdy maszyną podróżowała tylko jego żona. Przekonywał, że w związku z przelotami, gdy na pokładzie towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych.

CIS informuje, prokuratura wkracza do akcji

W poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano „wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Wynika z niego, że 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną).

Zobacz także

W wykazie znalazły się też informacje dot. liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz celów wizyty. W środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami Kuchcińskiego.

RadioZET.pl/PAP/Twitter

C