Marszałek Sejmu zdradza, na czym ma polegać plan "B" ws. Banasia

29.11.2019 18:17
Marszałek Sejmu zdradza, na czym ma polegać plan "B" ws. Banasia
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Elżbieta Witek zdradziła, co oznacza plan "B" o którym wcześniej mówił Morawiecki w przypadku gdyby Marian Banaś sam nie podał się do dymisji. Marszałek Sejmu zastrzegła jednak, że wszelkie kroki, które rząd zamierza podjąć w tej sprawie, będą zgodne z konstytucją.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W sprawie odwołania prezesa Najwyższej Izby Kontroli mogą być przygotowane zmiany ustawowe - podkreśliła w piątek Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak zastrzegła - będą one zgodne z konstytucją i nie będą wymagały jej zmiany.

Zobacz także

"Na pewno zgodne z konstytucją"

Marszałek Sejmu pytana przez dziennikarzy co jest wariantem "B", o którym mówił premier Mateusz Morawiecki, w przypadku gdyby Marian Banaś sam nie podał się do dymisji - czy są przygotowywane jakieś zmiany ustawowe - odparła że rzeczywiście istnieją takie plany.

Zobacz także

- Mogą być przygotowane ustawowe zmiany. Na pewno zgodne z konstytucją - to od razu bym chciała powiedzieć – odparła Witek.

Zobacz także

Ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli nie przewiduje akurat takiego przypadku, ona ma enumeratywnie wymienione okoliczności, które powoduje, że prezes Najwyższej Izby Kontroli przestaje być prezesem Najwyższej Izby Kontroli, jest odwoływany przez Sejm, ale życie pokazuje, że czasami zdarzają się sytuacje, których prawo nie przewiduje" - podkreśliła Witek. "Z informacji, jakie mam, klub wtedy będzie pracował na zmianami legislacyjnymi, ale zgodnymi z konstytucją. Nie będzie to wymagało zmiany konstytucji - dodała marszałek.

 

RadioZET.pl/PAP