Zamknij

Błaszczak: W tym tygodniu marszałek Witek ogłosi termin wyborów prezydenckich

02.06.2020 08:58
Elżbieta Witek
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W tym tygodniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi termin wyborów prezydenckich – zapowiedział w Radiowej Jedynce we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Mówił, że celem opozycji było zablokowanie wyborów w konstytucyjnym terminie.

Wybory prezydenckie wciąż nie mają oficjalnego terminu. Politycy coraz głośniej i nośniej mówią o 28 czerwca, na co wskazuje także niecodzienny konsensus w Senacie. Izba wyższa przyjęła wieczorem ustawę, która umożliwi głosowanie w formie mieszanej (korespondencyjnej i tradycyjnej), ale z ważnymi poprawkami. Poparło ją 94 senatorów. Ustawą zajmie się dziś Sejm.

Szef MON, Mariusz Błaszczak, skomentował dziś w Radiowej Jedynce, że kluczowe jest przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie.

Wybory prezydenckie w nowym terminie ogłoszone w tym tygodniu?

Najważniejsze jest, że będzie można przeprowadzić wybory, że Polacy będą mogli zagłosować. Jeszcze w tygodniu pani marszałek Elżbieta Witek ogłosi termin wyborów

- zapowiedział Błaszczak.

Podkreślał, że wybory prezydenckie odbędą się „najpóźniej 28 czerwca”, co oznacza, że rządzący zakładają również wcześniejszy termin.

Zobacz także

1 czerwca, w poniedziałek, została opublikowana w Dzienniku Ustaw uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r., stwierdzająca brak możliwości głosowania na kandydatów w wyborach prezydenta. Marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na zarządzenie wyborów.

RadioZET.pl/Radiowa Jedynka