Zamknij

Awaria limuzyny Macrona. Opancerzone auto nie chciało ruszyć z miejsca

03.02.2020 20:01
Awaria limuzyny Macrona. Opancerzone auto nie chciało ruszyć z miejsca
fot. PAP/Piotr Nowak

O sprawie jako pierwszy poinformował dziennik.pl. Jak nieoficjalnie donosi portal, prezydent Francji – który przebywa w Polsce z dwudniową wizytą – po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim musiał przesiąść się do innego, nieopancerzonego auta. Wszystko za sprawą awarii, wskutek której nie dało się uruchomić pancernego pojazdu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak nieoficjalnie dowiedzieli się dziennikarze portalu dziennik.pl, po zakończonej wizycie w Pałacu Prezydenckim prezydent Francji Emmanuel Macron skierował się prosto do swojej limuzyny pancernej marki Renault Espace, która niestety nie chciała ruszyć z miejsca. Usterka, która spowodowała awarię maszyny, nie okazała się błahym problemem – według doniesień Dziennika, służby ochraniające głowę Francji zdecydowały, że Macron zakończy kurs innym  samochodem. Francuski przywódca wsiadł więc do Citroena C6, którego nie chroniło opancerzenie. Był to auto wysłane przez francuskiego ambasadora.

Emmanuel Macron w Polsce

W poniedziałek z dwudniową oficjalną wizyta przybył do Polski prezydent Francji Emmanuel Macron. W Warszawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, z premierem Mateuszem Morawieckim marszałkami Sejmu, Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim. Głównymi tematami rozmów Macrona i Dudy były: NATO, relacje z Ukrainą oraz przyszłość Trójkąta Weimarskiego.

Zobacz także

Jest to pierwsza wizyta prezydenta Macrona w Polsce. Prezydentowi towarzyszą ministrowie: gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister ds. sił zbrojnych Florence Parly, minister ds. transformacji ekologicznej Elizabeth Borne. Polska będzie 21. krajem z 27 krajów UE odwiedzonym przez prezydenta Macrona.

Zobacz także

Wizyta Emmanuela Macrona rozpoczęła się od oficjalnego powitania przez Andrzeja Dudę w poniedziałek przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie zaplanowano rozmowy prezydentów w "cztery oczy", rozmowy plenarne oraz wspólną konferencję prasową. Później prezydent RP wydał śniadanie na cześć francuskiego gościa. Przed godz. 15.00 z Macron spotkał się z premierem Morawieckim oraz ministrami jego rządu, a następnie z marszałkami Sejmu i Senatu.

Zobacz także

Na poniedziałkowy wieczór przewidziane było spotkanie Emmanuela Macrona ze społecznością francuską w Warszawie oraz intelektualistami i środowiskami kulturalnymi. Drugiego dnia wizyty, we wtorek, Macron będzie przebywał w Krakowie, gdzie zwiedzi Zamek Królewski na Wawelu. @ygłosi też wykład dotyczący relacji polsko-francuskich oraz wizji UE na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

RadioZET.pl/dziennik.pl/PAP