Zamknij

Kiedy euro w Polsce? Tusk: póki co nie ma tematu

18.04.2019 19:27
Donald Tusk
fot. Genevieve ENGEL/Isopix/East News

Wraca temat wprowadzenia euro w Polsce. Jarosław Kaczyński apelował w czwartek o to, by waluta nie pojawiła się w kraju do czasu, gdy nasza gospodarka dorówna np. tej niemieckiej. Do apelu prezesa PiS odniósł się szef Rady Europejskiej Donald Tusk. "Żeby wejść do strefy euro, trzeba prowadzić odpowiedzialną politykę finansową" – stwierdził.

Jarosław Kaczyński skierował do przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny i szefa Kukiz'15 Pawła Kukiza projekt "deklaracji zabezpieczenia interesów finansowych państwa polskiego i jego obywateli".

Projekt miałby zapewnić, że waluta euro może być wprowadzona w Polsce dopiero wtedy, gdy "Polska gospodarczo będzie na poziomie największych krajów UE, a Polacy osiągną europejski poziom życia". Jak mówił prezes PiS, to swego rodzaju deklaracja partii i koalicji ponad podziałami politycznymi „Mam nadzieję, że ta deklaracja pokaże jednak dojrzałość polskiej kasy politycznej, bo w tym wypadku chodzi o oczywisty interes naszego kraju i jego obywateli. Ten interes jest tutaj całkowicie spójny” – powiedział Kaczyński.

W czwartek do tematu przyjęcia euro w Polsce odniósł się na Twitterze Donald Tusk.

Żeby wejść do strefy euro, trzeba prowadzić odpowiedzialną politykę finansową, więc - póki co - nie ma tematu.

Euro w Polsce

Dyskusja na temat przyjęcia euro w Polsce wróciła w ostatnich dniach po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji PiS w Lublinie. Prezes partii podkreślał wówczas, że jest zdecydowanie przeciwny wejściu Polski do strefy euro.

Mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom. (…) Przyjmiemy euro, gdy osiągniemy poziom Niemiec.

Podobne zdanie na ten temat ma też m.in. Mateusz Morawiecki. Jak Ocenił, że Polsce się to nie opłaca. Opłaca się natomiast „opierać naszą gospodarkę o polską walutę, o polskiego złotego”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/money.pl