Zamknij

PiS opublikuje listy poparcia do nowej KRS? Jest apel europejskich sędziów

16.08.2019 08:36
KRS
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Europejska Sieć Krajowych Rad Sądownictwa wzywa polski parlament do opublikowania list poparcia dla sędziów nowej KRS. I po raz kolejny wytyka upolitycznienie polskiej rady. Prawo i Sprawiedliwość wstrzymuje się z ujawnieniem nazwisk, mimo że w tej sprawie zapadł ostateczny wyrok sądu, który pola manewru nie zostawił i niezwłocznie nakazał publikację. 

Chodzi o wyrok NSA z końca czerwca. Sąd ten orzekł wtedy, że kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy nazwisk osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm.

Europa żąda od PiS publikacji wyroku

Czy ten europejski głos sędziów wpłynie na decyzję nowej marszałek Sejmu (ponieważ to ona za publikację odpowiada)? Niewiele na to wskazuje. Elżbieta Witek na razie zasłania się koniecznością przejrzenia dokumentów w tej sprawie i deklaruje, że potrzebuje czasu. Co brzmi mało poważnie, bo wyrok nakazujący publikację nazwisk poparcia powinien być wykonany już kilka tygodni temu.

Zobacz także

Przypomnijmy, że Europejska Sieć Rad Sadownictwa we wrześniu minionego roku zawiesiła polską KRS w członkostwie. To konsekwencja wprowadzonych w niej przez rząd PiS zmian.

Co z legalnością wyboru nowej KRS?

Co więcej, kiedy w mediach pojawiły się informacje, że co najmniej w przypadku jednego z sędziów kilka osób swoje poparcie wycofało, co może oznaczać, że zasiada w KRS nielegalnie. PiS natychmiast sięgnął po kolejny pomysł odwlekający wykonanie wyroku. Teraz chce, by sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny i stwierdził, czy ujawnianie nazwisk nie jest przypadkiem niezgodne z Konstytucją. 

Zobacz także

Wybór przez Sejm 15 członków sędziów KRS na czteroletnią kadencję odbył się w marcu ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia 2018 r. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS były grupy 25 sędziów i co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Wpłynęło 18 kandydatur.

RadioZET.pl/PAP/JoK