Zamknij

"A nos premiera coraz dłuuuższy". Komentarze po expose Morawieckiego

19.11.2019 14:52
Mateusz Morawiecki
fot. Jacek Dominiski/Reporter

Expose Mateusza Morawieckiego trwało ponad godzinę i wywołało w sieci sporo komentarzy. Przeciwnicy polityczni oraz eksperci nie kryli rozczarowania i krytycznych słów wobec tego, co premier zawarł w swoim programowym przemówieniu.

Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek w Sejmie expose. Było to drugie tego typu wystąpienie w jego karierze - pierwsze wygłosił w grudniu 2017 roku, zaraz po tym, jak zastąpił na stanowisku szefa rządu Beatę Szydło. 

Zobacz także

W swoim przemówieniu premier podejmował różne wątki. Mówił o problemach mieszkaniowych, sprawach klimatycznych, obronności Polski, podatkach oraz rodzinie jako fundamencie społeczeństwa. Żaden z tematów nie został jednak potraktowany zbyt szczegółowo i wnikliwie - aczkolwiek było tym expose nieco danych, obietnic i rozwiązań.

Zobacz także

Trwające ponad godzinę wystąpienie premiera skomentował już w pochwalnych słowach prezydent Andrzej Duda. Co jednak myślą o nim inni politycy i obserwatorzy? Sporo część z nich nie mogła powstrzymać się od drwin z szefa rządu.

- Premier wygłasza expose. A właściwie czyta z kartki. ”Pierwsi w rankingach”, „najlepsi”, „przegoniliśmy”, „państwo dobrobytu”, „otwieramy nowe możliwości i nowe szanse”, „jest dobrze a będzie jeszcze lepiej”, itp.
Naprawdę-bez złośliwości- doskonale pamiętam czasy Gierka i ich retorykę. Wypisz-wymaluj to samo. Czekam na zakończenie i ciekaw jestem, czy padnie sakramentalne pytanie - „No to jak, pomożecie?”.
Dobrego Dnia - w pełnym sarkazmu poście napisał Paweł Kukiz.

"PMM w #exposeklamstw mało uwagi poświęca edukacji. Dla niego szkoła to tylko oszczędność energii - 1000 szkół Eko (za podobne do 1 mln aut elektr., żeby uwierzyć) i tablice multimedialne. Panie Premierze, to mało, żeby szkoła stała się przyjazna i @Nowoczesna Edukacja głupcze!" - stwierdziła przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. 

W #exposeKlamstw nawet #mieszkanieplus okazało się sukcesem rządu #PiS A nos @PremierRP ma coraz dłuuuuuższy i dłuuuuuuuuuuższy" - ironizowała Izabela Leszczyna z PO.

"Ktoś to pewnie policzy, ile razy słowo „normalność” padło w wystąpieniu @MorawieckiM. Normalność odmieniana przez wszystkie przypadki. Normalność do przesady" - pytała z kolei retorycznie Paulina Matysiak z Lewicy.

Od drwin nie mógł się także powstrzymać publicysta "Kultury Liberalnej" Łukasz Pawłowski. "Zmieńmy konstytucję, żeby zagwarantować prywatność środków w PPK? Idźmy dalej - wpiszmy do konstytucji ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym, 13. emeryturę i gwarancję otwarcia Żabki przez 7 dni w tygodniu" - pisał, nawiązując do propozycji Morawiecki ws. korekty ustawy zasadniczej z konkretnych powodów. 

Brak konkretów zarzuciła za to premierowi Magdalena Biejat, również posłanka Lewicy. "Premier #Morawiecki odmienia dziś solidarność przez wszystkie przypadki. Wymienił też osoby niepełnosprawne, nie podał jednak żadnych konkretów. Tym wymowniejszy jest zamach na Fundusz Solidarnościowy, który będzie służył pokrywaniu obietnic wyborczych, a nie wspieraniu #OzN" - czytamy we wpisie na jej profilu na Twitterze. 

RadioZET.pl/Twitter/Facebook