Zamknij

Owacje i okrzyki "Jarosław!" w Sejmie. "PiS odnowiło polską demokrację"

19.11.2019 14:37
Jarosław Kaczyński po expose premiera Morawieckiego
fot. PAP/Paweł Supernak

Expose Mateusza Morawieckiego wywołało lawinę komentarzy. W Sejmie trwa gorąca debata nad przemówieniem premiera. Wyjątkowo zadowolony jest z niego Jarosław Kaczyński. Prezes PiS chwalił Morawieckiego, podkreślając: „otworzyło się okno możliwości”. Jego słowa ławy PiS podsumowały owacjami na stojąco.

Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek w Sejmie swoje expose. Premier przemawiał przez niemal półtorej godziny. Jak ocenił Andrzej Duda, exposé było niedługie. „Nie wierzę, że mogło ono kogokolwiek zanudzić” - stwierdził prezydent.

Zobacz także

Podobnie myślą politycy PiS. Po godzinie 13 rozpoczęła się sejmowa debata nad exposé Morawieckiego. Jako pierwszy na mównicę wszedł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie występujący później Grzegorz Schetyna określił „drugim expose” i dodał, że to prezes PiS jest faktycznym twórcą rządu.

Kaczyński o normalności po expose Morawieckiego

Sam Kaczyński odniósł się do wygłoszonych przed południem słów Morawieckiego z pełnym optymizmem i chwalił premiera za „przedstawienie spójnej koncepcji naszej przyszłości".

Przed Polską otworzyło się okno możliwości uzyskania tego, co naszemu społeczeństwu, narodowi się należy to znaczy europejskiego poziomu życia

 - powiedział lider PiS, po czym przeszedł płynnie do podkreślania sukcesów i wiarygodności swojej partii.

Wśród polskich ideałów z całą pewnością jest wolność i jest zaufanie, które bardzo często bierze się ze spełnionych obietnic. PiS swoje obietnice spełniło i w ten sposób odnowiło polską demokrację

- zapewnił Kaczyński. Mowa była też o fundamencie, jakim jest tradycyjny model rodziny. „To związek kobiety i mężczyzny. W żadnym wypadku nie można przyjąć, że marginalne zjawiska mają stanowić normę” - powtórzył.

Musimy dążyć do normalności

- grzmiał Kaczyński z mównicy, przywołując słowo wspominane dziś przez premiera wielokrotnie. „Konieczna jest repolonizacja w możliwym zakresie” – podkreślał.

To, że jesteśmy w Unii Europejskiej nie oznacza, że mamy tam uprawiać politykę bierności czy zabiegać o indywidualne interesy, które nie mają dla Polski żadnego znaczenia

- przekonywał, dodając, że obecna UE wymaga naprawy, a w obecnym kształcie nie ma szans na stanie się mocarstwem. „Potrzebny jest patriotyzm i dobra wola, a nie partykularyzm” – zakończył, a politycy PiS nagrodzili go owacjami na stojąco i okrzykami: „Jarosław, Jarosław!”.

Sam Kaczyński po swoim wystąpieniu błyskawicznie opuścił salę obrad – zanim jeszcze na mównicy pojawił się Grzegorz Schetyna.

Debata po expose Morawieckiego

Zgodnie z Regulaminu Sejmu w debacie, poza kolejnością posłów zapisanych do udziału w dyskusji, marszałek Sejmu może udzielić głosu wyłącznie premierowi. Posłowie będą mogli także kierować pytania do premiera, po których głos będzie mógł zabrać wyłącznie szef rządu. Wieczorem Sejm zagłosuje nad wnioskiem o udzielenie nowej Radzie Ministrów wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Zobacz także

RadioZET.pl