Zamknij

Polska kupi 32 samoloty F-35. Błaszczak: dołączamy do elity

11.06.2019 11:49
Polska kupi 32 samoloty F-35. Błaszczak: dołączamy do elity
fot. EastNews

Polska wkrótce dołączy do elitarnego grona państw, których siły powietrzne posiadają najnowocześniejsze samoloty F-35. „Zależy mi na tym, żeby ten proces przebiegał szybko i skutecznie” – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, po spotkaniu z dowództwem bazy sił powietrznych Eglin na Florydzie oraz pilotami samolotów F-35.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W poniedziałek szef MON rozpoczął wizytę w USA i odwiedził bazę sił powietrznych Eglin, gdzie m.in. zapoznał się z programem rozwojowym F-35 – samolotów najnowszej V generacji.

Jesteśmy zaawansowani, jeśli chodzi o proces pozyskiwania tego najnowocześniejszego sprzętu – myśliwców F-35. To jest duży przełom, jeśli chodzi o zdolności bojowe polskich sił powietrznych. To jest wyzwanie, ale to jest taki element, który z całą pewnością będzie odstraszał potencjalnego agresora.

Mariusz Błaszczak, szef MON

Minister przypomniał, że pod koniec maja br. Polska wysłała zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A. „Jesteśmy już w procesie, złożyliśmy jako MON list ofertowy i odbyło się już kilka spotkań pomiędzy ekspertami Sił Powietrznych Polski i Stanów Zjednoczonych. A więc rozmawiamy, jestem dobrej myśli, że szybko zakończymy ten proces” – dodał Błaszczak.

Zobacz także

Jak zaznaczył minister, kończy się era postsowieckiego sprzętu wykorzystywanego przez siły powietrzne Polski, a rozpoczyna się era sprzętu piątej generacji, a więc najnowocześniejszego. Minister dodał, że zależy mu na tym, by polscy piloci, którzy należą do światowej czołówki, dysponowali skutecznym i bezpiecznym sprzętem.

– Planowany zakup myśliwców F-35 wpisuje się w tworzenie całego systemu, który odstrasza potencjalnego przeciwnika. Wcześniej podpisałem umowy na zakup systemów Patriot i Himars – powiedział szef MON.

Zobacz także

We wtorek, 11 czerwca szef MON będzie rozmawiał z p.o. Sekretarza Obrony USA Patrickiem Shanahanem w Pentagonie, spotka się z też z Doradcą Prezydenta USA ds. Bezpieczeństwa – ambasadorem Johnem Boltonem w National Security Council.

W środę, 12 czerwca, w Białym Domu, Mariusz Błaszczak weźmie udział w obradach pod przewodnictwem Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa. W ostatnim dniu wizyty, 13 czerwca, w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, szef polskiego resortu obrony spotka się z polskimi i amerykańskimi weteranami.

RadioZET.pl/PAP