Fakty TVN nieoficjalnie: są kandydaci na marszałka i wicemarszałków Senatu

22.10.2019 22:29
Senat
fot. Senat RP/Wikimedia.Commons

Opozycja, choć nadal nie może być pewna swojej sytuacji, jeśli chodzi o zachowanie większości w Senacie, rozpoczęła już pierwsze negocjacje ws. potencjalnej obsady stanowisk w izbie wyższej. Według nieoficjalnych doniesień medialnych, są już wyselekcjonowani kandydaci na poszczególne funkcje. 

Choć po wyborach parlamentarnych to opozycja uzyskała większość w Senacie, to nadal nie może być pewna jej utrzymania. Prawo i Sprawiedliwość wciąż walczy bowiem o uzyskanie przewagi. Najpierw pojawiały się doniesienia, jakoby PiS próbował przeciągnąć na swoją stronę kilku opozycyjnych senatorów. Mówili o tym m.in. reprezentujący PSL Jan Filip Libicki oraz wybrany z list KO Tomasz Grodzki.

PiS składa wnioski, opozycja się jednoczy

Potem PiS zaczął kwestionować wynik wyborów w kilku okręgach senackich i ostatecznie złożył do Sądu Najwyższego wnioski dotyczącego sześciu z nich - tych, w których wystawieni przez partię rządzącą kandydaci minimalnie przegrali z tymi popieranymi przez siły anty-PiS. W rewanżu, również Koalicji Obywatelska złożyła podobne w niego, lecz tylko w trzech okręgach.

Zobacz także

Kto wie jednak, czy taki obrót sprawy nie zjednoczy bardziej właśnie opozycji, w której szeregach zaczęły się pojawiać pierwsze tarcia, dot. m.in. pozycji marszałka Senatu. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła redakcji "Faktów TVN", rozpoczęły się już pierwsze negocjacje, które mają na celu ustalenie kandydatów, zarówno na przewodniczącego izby wyższej, jak i tych wchodzących w skład prezydium Senatu (a więc wicemarszałków). Temu miało służyć m.in. spotkanie Grzegorza Schetyny z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Włodzimierzem Czarzastym. 

Kto marszałkiem, a kto wicemarszałkiem Senatu?

Zdaniem dziennikarzy TVN, marszałkiem z poparciem opozycyjnych deputowanych może zostać Sławomir Rybicki, w latach 2001-15 poseł, a od czterech lat senator z ramienia PO, wcześniej m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta za czasów Bronisława Komorowskiego. 

Zobacz także

Czy ta kandydatura ma szansę powodzenia? Senatorowie niezależni nie wykluczają takiej opcji. - Kandydatura, która będzie uwzględniona przez senatorów wybranych z list opozycyjnych, a jednocześnie będzie taką kandydaturą gwarantującą dobrą jakość pracy Senatu, absolutnie ma szansę uzyskać poparcie senatorów niezależnych - powiedział w rozmowie z TVN Krzysztof Kwiatkowski, wybrany z list własnego komitetu, a wcześniej m.in. szef NIK i minister sprawiedliwości. 

Zobacz także

"Fakty" informują, że wicemarszałkiem z ramienia Lewicy może zostać Gabriela Morawska-Stanecka, z KO Barbara Zdrojewska, z PSL Michał Kamiński lub Jan Filip Libicki, a z PiS zapewne dotychczasowy marszałek Stanisław Karczewski. Możliwe jest także powołanie wicemarszałka spośród senatorów niezależnych, którzy - to znów nieoficjalne doniesienia TVN - mogą wraz z PSL-owcami powołać wspólny klub senacki. 

RadioZET.pl/fakty.tvn24.pl