Zamknij

Dziś posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się zaostrzeniem kar za pedofilię

Redakcja
15.05.2019 09:19
Dziś posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się zaostrzeniem kar za pedofilię
fot. Jan BIELECKI/East News

Na trzydniowym posiedzeniu Sejmu – które rozpoczyna się dzisiaj – posłowie zajmą się zmianami w prawie karnym, dotyczącymi przestępstw pedofilskich. Reakcja rządu podyktowana jest wstrząsającym filmem Tomasz Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, który wywołał olbrzymie poruszenie poprzez ukazanie przypadków pedofilii w Kościele oraz prób ich zacierania przez duchownych hierarchów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W środę Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, na którym rozpatrzy rządowy projekt w sprawie zaostrzenia kar za pedofilię.

– Sejm w środę, o godzinie 15.30 prawdopodobnie zajmie się rządowym projektem w sprawie zaostrzenia kar za pedofilię. Sprzeciw wobec wprowadzenia tego punktu do porządku obrad zgłosiły: PO i Nowoczesna – przekazała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak.

Zaostrzenie kar za pedofilię po filmie Sekielskiego

We wtorek wieczorem szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin poinformował, że rząd skierował do Sejmu przyjęty tego dnia projekt w sprawie zaostrzenia kar za pedofilię „z taką intencją, aby Sejm jak najszybciej, już na jutrzejszym (środowym – red.) posiedzeniu, rozpatrzył ten projekt”.

Zobacz także

Obszerny projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię do 30 lat. Najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów, a ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16. roku życia, a nie, jak dziś, do 15. Ponadto w „rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych.

Zobacz także

Zmiany te są pokłosiem filmu braci Sekielskich pt. „Tylko nie mów nikomu”. Dokument miał premierę niedzielę, w serwisie Youtube. Film porusza kwestię molestowania seksualnego dzieci przez księży – przedstawiono w nim historię dorosłych już ofiar oraz ujawniono mechanizm ukrywania tych incydentów w szeregach Kościoła.

OBEJRZYJ FILM TOMASZ SEKIELSKIEGO "TYLKO NIE MÓW NIKOMU” NA RADIOZET.PL.

 

RadioZET/PAP