Zamknij

Burmistrz Krotoszyna jako Hitler? "Granice dobrego smaku zostały przekroczone"

24.01.2020 11:52
Krotoszyn
fot. Burmistrz Franciszek Marszałek/Facebook

Burmistrz wielkopolskiego Krotoszyna Franciszek Marszałek zawiadomił prokuraturę o popełnieniu przestępstwa znieważenia go przez administratorów strony Patriotyczny Krotoszyn. - Udostępniono tam filmik, w którym wystąpiłem w roli Hitlera – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Marszałek. 

Administratorzy facebookowej strony Patriotyczny Krotoszyn udostępnili kilkuminutowy filmik - przeróbkę fragmentu filmu "Upadek" z 2004 r. Chodzi m.in. o scenę, w której Adolf Hitler każe podwładnym opuścić gabinet.

Zobacz także

Oryginalny dźwięk występujących w scenie osób został wyciszony, a zamiast Hitlera o budżecie Krotoszyna - według relacji burmistrza - miał wypowiadać się on i jego urzędnicy. "Zostają Czuszke, Galicki, Kurek i ja" – miał powiedzieć filmowy Hitler głosem burmistrza Krotoszyna.

Hitler z głosem burmistrza

W tej scenie zostały wymienione nazwiska krotoszyńskich urzędników - wiceburmistrza Ryszarda Czuszke, skarbnika Grzegorza Galickiego i naczelnika wydziału gospodarki komunalnej Michała Kurka.

Widziałem ten filmik i nie mam wątpliwości, że dotyczy mnie i urzędników

Franciszek Marszałek

Dodał, że zostali powiązani z Hitlerem i generałami niemieckimi, uznanymi za zbrodniarzy wojennych. Podkreślił, że jest z wykształcenia historykiem i dlatego ten filmik szczególnie go oburza. - Granice dobrego smaku zostały przekroczone - stwierdził Marszałek, który o swoim podejrzeniu znieważenia funkcjonariuszy publicznych zawiadomił prokuraturę w Krotoszynie.

Prokuratura komentuje sprawę

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler powiedział, że "wstępna analiza treści może wskazywać nie tylko na znieważenie funkcjonariusza publicznego, ale również propagowanie ustroju faszystowskiego". Przestępstwo znieważenia zagrożone jest karą do dwóch lat więzienia.

Zobacz także

Filmik zniknął z sieci, ale - jak zapewniono we wpisie na stronie Patriotyczny Krotoszyn - ma wrócić. "Pytacie Państwo, gdzie jest film i czy będzie można go jeszcze raz zobaczyć? Będzie można! Lada dzień (...) poprosimy Was o udostępnienie go babci, dziadkowi, cioci, znajomemu i innym zatroskanym stanem zarządzania gminy Krotoszyn" - napisano 20 stycznia.

Profil ten znany jest z niechęci do obecnego, wywodzącego się z PSL burmistrza i często publikuje materiały oraz memy krytyczne wobec obecnych władz miasta. Sam Marszałek z kolei wziął ostatnio udział w akcji #StopHejt - inicjatywie walczącej z mową nienawiści w przestrzeni publicznej.

RadioZET.pl/PAP/Facebook