Zamknij

Minister zdrowia: „Żądania płacowe fizjoterapeutów są wygórowane”

22.05.2019 14:41
Minister zdrowia: „Żądania płacowe fizjoterapeutów są wygórowane”
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Ministerstwo Zdrowia nie godzi się na podwyżki, których domagają się fizjoterapeuci i diagności. Szef resortu Łukasz Szumowski zapowiedział wzrost wynagrodzenia u pracowników medycznych o 300 zł od lipca tego roku. Wspomniał, że żądania grup zawodowych są nie do spełnienia w jeden rok.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Radio ZET informowało rano o proteście połączonym z głodówką w wykonaniu siedmiu fizjoterapeutów i diagnostów w jednym z warszawskich szpitali. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wizytowała dziś strajkujących.

Po południu do żądań strajkujących odniósł się szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Nie miał dobrych wieści.

Żądanie 1,6 tys. zł podwyżki dla fizjoterapeutów w ciągu roku jest wygórowane.

powiedział dziś minister zdrowia, Łukasz Szumowski

Szef resortu zapowiedział za to stopniowy wzrost tzw. kwoty bazowej. Na jej podstawie wyliczane jest wynagrodzenie pracowników medycznych.

– Trudno mi się odnieść do żądania 1600 zł, bo myślę, że to jest swego rodzaju wygórowane żądanie w ciągu jednego roku. Przypominam, że te zawody, które uzyskiwały tę kwotę, czyli pielęgniarki, to trwało to ponad 4 lata. Ratownicy również zgodzili się w rozmowach, że rok do roku wzrost wynagrodzeń postępuje o 400 zł – powiedział minister, cytowany przez PAP.

Kwota bazowa ma wzrosnąć od lipca tego roku z 3,9 tys. zł do 4,2 tys. zł.

Zobacz także

O proteście fizjoterapeutów poinformował dziś Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wiemy już, że protest nie ustanie przez co najmniej tydzień.

Fizjoterapeuci podkreślają, że domagają się wzrostu pensji na poziomie tego, który przed rokiem wywalczyły np. pielęgniarki. Szczegóły przedstawiła reporterowi Radia ZET Matylda Kłudkowska, z Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

– Jesteśmy zakładnikami sytuacji. Pan minister mówi, że przekazuje duże środki szpitalom, m.in. na podwyżki. A pracownicy ich nie otrzymują – powiedziała Kłudkowska.

RadioZET.pl/PAP