Zamknij

Fundusz Odbudowy. Andrzej Duda podpisał ustawę ws. ratyfikacji

28.05.2021 17:05
Andrzej Duda
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Andrzej Duda podpisał ustawę ws. ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Andrzej Duda podpisał ustawę o wyrażeniu zgody na ratyfikację przez prezydenta RP decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku ws. zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie UE jest konieczna, aby ruszyły wypłaty m.in. z Funduszu Odbudowy.

Podpisana w piątek przez prezydenta ustawa została tego samego dnia opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie w sobotę.

W poniedziałek przed południem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się ceremonia, w czasie której prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję ws. ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych Unii - zapowiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Fundusz Odbudowy. Zaskakujący wynik głosowania w Senacie

Senat bez poprawek przyjął w czwartek ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem Funduszu Odbudowy UE. Wcześniej niespodziewanie senatorowie odrzucili poprawkę KO i PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy.

O odrzuceniu preambuły zdecydowały głosy dwóch senatorów KO. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, a udziału w głosowaniu nie wziął Leszek Czarnobaj. Obaj głosowali zdalnie.

Senator Pociej przeprosił za swą pomyłkę. Polityk tłumaczył na konferencji prasowej, że równolegle, kiedy trwały głosowania w Senacie, obradowały władze Rady Europy, których jest członkiem. Ubolewanie z powodu wyniku głosowania wyraził też szef senackiego klubu Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki.

- Ja ze swojej strony, jako przewodniczący klubu senackiego Koalicji Obywatelskiej, też chciałem naszych wyborców i wszystkich obywateli za tą wpadkę przeprosić - powiedział. Senator przekazał też "wyrazy ubolewania i przeprosin" w imieniu senatora Czarnobaja, któremu - jak tłumaczył - "zawiesiło się połączenie".

RadioZET.pl/PAP