Zamknij

Premier wracał z pogrzebu znajomego rządowym samolotem. Lot miał status "HEAD"

21.08.2019 20:12
Premier wracał z pogrzebu znajomego rządowym samolotem. Lot miał status "HEAD"
fot. Jan Bielecki/East News

Gazeta Wyborcza donosi o locie premiera Mateusza Morawieckiego, który odbył się 12 sierpnia. Szef rządu uczestniczył w pogrzebie swojego znajomego, Romualda Lazarowicza we Wrocławiu. Podróży lotniczej do tego miasta nadano zwykły status wojskowy, zaś lot powrotny miał już status „HEAD”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Po pogrzebie i stypie, premier około godziny 17.00 kolumna rządowa odwiozła Morawieckiego na wojskowe lotnisko. Tam, wsiadł na pokład rządowego samolotu typu Gulfstream, który został specjalnie ściągnięty do Wrocławia ze stolicy. Lot do Warszawy miał status "HEAD" pomimo tego, że uroczystość, z której premier wracał, miała charakter prywatny.

Zobacz także

Powrót premiera do Warszawy rządowym pojazdem lotniczym potwierdziła Gazecie Wyborczej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz także

Jak również potwierdził w rozmowie z dziennikarzami rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Paweł Łukaszewicz, lot do Warszawy rzeczywiście miał nadany status "HEAD". Autorzy publikacji GW zapytali również KPRM o to, jakie „funkcje rządowe” pełnił Mateusz Morawiecki 12 sierpnia we Wrocławiu, które mogłyby być powodem nadania tej podróży statusu "HEAD". Odpowiedzi jednak nie otrzymali ani na to, ani na drugie zadanie pytanie – kto, oprócz szefa rządu, znajdował się wówczas na pokładzie rządowego Gulfstreama.

Warto podkreślić, że lot ten miał miejsce 4 dni po tym, jak Centrum Informacyjne Rządu opublikowało pełny wykaz lotów premiera.

CIR publikuje wykaz lotów premiera 

Rząd ujawnił listę lotów premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu atał dwieście razy w ciągu dwudziestu miesięcy – czyli od początku urzędowania na fotelu szefa rządu.

KLIKNIJ TUTAJ, ŻEBY ZOBACZYĆ PEŁNĄ LISTĘ LOTÓW PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

Nie można mówić o dominującej destynacji lotów

Centrum Informacyjne Rządu tłumaczy też, że w przypadku premiera Morawieckiego nie można mówić o dominującym kierunku podróży. Premier odbył ponad dwieście lotów, uczestnicząc w tym samym czasie w ponad 330 spotkaniach oficjalnych, wizytach i spotkaniach z mieszkańcami. Co szóste z nich miało miejsce poza granicami Polski.

Koniec z lotami VIP-ów z domu i do domu. PiS prezentuje projekt ustawy

CIR tłumaczy również obecność prezesa Rady Ministrów na krakowskim Wawelu – każdego osiemnastego dnia miesiąca, w uroczystościach upamiętniających śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak głosi komunikat, „premier Mateusz Morawiecki reprezentuje podczas uroczystości na Wawelu Radę Ministrów”.

Marek Kuchciński zrezygnował. Wkrótce Sejm wybierze nowego marszałka

Publikacja wykazu lotów poszczególnych premierów to skutek nagłośnionych przez Radio ZET podróży byłego już marszałka Sejmu. Radio ZET ujawniło, że Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami wraz z rodziną.

Rządowe loty już nie dla rodzin polityków. Dworczyk: W piątek projekt ustawy

Po tej aferze, Kancelaria Premiera zapowiedziała zmianę przepisów o lotach najważniejszych osób w państwie.

 

RadioZET.pl/RadioZET/PAP/Gazeta Wyborcza/Onet