Koniec sporu o muzeum na Westerplatte? Jest wstępne porozumienie

25.06.2019 13:53
Koniec sporu o muzeum na Westerplatte? Jest wstępne porozumienie
fot. Piotr Molecki/East News

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin rozmawiał dziś z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz o planach budowy muzeum Wojny Obronnej 1939 roku na Westerplatte. Po trwających tygodnie przepychankach na linii rząd-samorząd pojawiły się pierwsze słowa zwiastujące porozumienie.

Rząd coraz śmielej mówi o budowie Muzeum na Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 roku. Miałoby powstać właśnie w miejscu dawnej składnicy wojskowej, której ofiarnie bronili polscy żołnierze po agresji hitlerowskich Niemiec.

Inicjatywa wzbudza jednak skrajne emocje. Jeszcze w maju Rada Miasta Gdańska przegłosowała ustawę, w której sprzeciwia się wywłaszczeniu Westerplatte przez rząd. Władze państwowe rozpoczęły atak w samorząd Gdański, padały m.in. argumenty o zaniedbaniu Westerplatte. Sam Gliński mówił, że Gdańsk nie zrobił nic w celu upamiętnienia tego znaczącego dla Polaków miejsca.

Zobacz także

Obie strony usiadły dziś do pierwszych wspólnych rozmów. Z relacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że… wykluło się pierwsze porozumienie.

Proponujemy, żeby przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt.

Jarosław Sellin, wiceminister KiDN

Tym samym rząd chce podzielić się „wpływem” z samorządem Gdańska. O wspólnym wzięciu odpowiedzialności za muzeum mówiła już po spotkaniu prezydent Gdańska.

Złożyłam ofertę, że tereny miasta Gdańsk mogą być wniesione do powstającego muzeum Westerplatte, że razem współtworzymy tę instytucję, wspólnie bierzemy odpowiedzialność za jej kształt.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Wciąż jednak do pełnego zrozumienia daleko. W sporze pozostaje jeszcze kwestia kształtu muzeum – Gdańsk ma swoje pomysły, a ministerstwo swoje. 

RadioZET.pl/PAP